StoryEditor

Viaceré banky zatiaľ nemenia úroky hypoték, sledujú situáciu na trhu

08.08.2022, 08:47
Autor:
TASRTASR

Viaceré banky nechcú o plánovaných krokoch informovať z obchodných, respektíve konkurenčných dôvodov. Sledujú však dianie na trhu a podľa toho sa budú rozhodovať.

Viaceré veľké slovenské banky sa vyjadrujú opatrne k plánom meniť úrokové sadzby z hypotekárnych úverov, či už nahor, alebo nadol, ako ich nedávno zmenila UniCredit Bank. Slovenská sporiteľňa ani VÚB úroky v tejto chvíli meniť neplánujú a ďalšie banky, ktoré sa k veci vyjadrili, nechcú svoje plány zverejniť. 

"Pristupujeme k nastaveniu sadzieb pre klientov zodpovedne s výhľadom na dlhšie obdobie, preto nateraz nevidíme potrebu meniť úroky na hypotékach," reagovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Táto banka poskytuje najviac hypoték na Slovensku.

Viaceré banky nechcú o plánovaných krokoch informovať z obchodných, respektíve konkurenčných dôvodov. Sledujú však dianie na trhu a podľa toho sa budú rozhodovať.

"Na úrokové sadzby hypoték majú aktuálne najväčší vplyv sadzby na medzibankovom trhu, ktoré sa pod vplyvom súčasnej ekonomickej a politickej situácie stále pomerne dynamicky vyvíjajú. Do úvahy je však potrebné brať aj výnosy slovenských štátnych dlhopisov, ktoré sú pre banky alternatívnou investičnou príležitosťou. V neposlednom rade však ide o obchodné rozhodnutie banky a v tomto okamihu je z nášho pohľadu predčasné hovoriť o tom, ako sa budú meniť úrokové sadzby hypoték," uviedla PR manažérka Tatra banky Nadežda Palušová.

Ani ČSOB Banka nekomentovala možné zmeny úrokov z úverov na bývanie. "To, či a ako sa zmenia úrokové sadzby, banka z dôvodu antitrust a silného konkurenčného prostredia nikdy nekomentuje vopred," vyjadrila sa hovorkyňa Anna Jamborová.

Pri ich nastavovaní podľa nej zohľadňujú viacero faktorov, ktoré sa v konečnom dôsledku premietajú do výslednej úrokovej sadzby pre klienta. "Banka si v tomto prípade musí zdravo vyhodnotiť aktuálnu ekonomickú situáciu a jej ďalšie vyhliadky, dostupnosť a cenu finančných prostriedkov na trhu a podobne. Úrokové sadzby na úvery na bývanie sme menili naposledy v závere júna 2022," dodala.

VÚB v blízkej dobe podľa jej vyjadrenia neplánuje meniť hypotekárne úroky. "Momentálne nemáme informácie o prípadnom ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb," uviedol PR manažér banky Dominik Miša.

Analytik banky Michal Lehuta priblížil okolnosti, ktoré ovplyvňujú aj hypotekárny trh. "Európska centrálna banka (ECB) svojím 50-bodovým zvýšením potvrdila, že je pripravená dvíhať sadzby tak, ako je pre zníženie vysokej inflácie k jej dvojpercentnému cieľu potrebné.

Cieľ tohto dvíhania stále očakávame v budúcom roku okolo 2 percentá, čo je odhadovaná neutrálna úroveň pre eurozónu, čo by znamenalo výnosy desaťročných slovenských dlhopisov možno okolo 2,5 percenta, a preto by slovenské hypotéky mohli nakoniec stáť v priemere okolo 3,5 percenta," vyčíslil.

Dodal, že aktuálne sa dlhopisové trhy skôr upokojili, slovenský desaťročný výnos dosahuje 2,22 percenta. "Rekord bol 21. júna na úrovni 2,77 percenta. Podobne pri päťročných eurových swapoch, dnes 2,05 percenta, vrchol začiatkom mája 2,49 percenta."

01 - Modified: 2023-09-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Predĺženie splatnosti či energetický certifikát. Ako si ešte môžete znížiť vašu mesačnú splátku hypotéky? 02 - Modified: 2023-09-28 14:01:55 - Feat.: - Title: Vysoké úrokové sadzby podľa ruských bankárov výrazne zhoršujú vyhliadky finančných inštitúcii 03 - Modified: 2023-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Termínované vklady v bankách narástli. V ktorých najviac a komu sa to oplatí? 04 - Modified: 2023-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Smer a Progresívne Slovensko spája sporný krok. Ak jeden z nich povedie štát, odskáču si to banky 05 - Modified: 2023-09-25 17:30:00 - Feat.: - Title: Pri drahých hypotékach banky prehodnotili poplatky. Po voľbách hrozí nepríjemné vyhrotenie s dosahmi na ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. september 2023 07:14