Kým pandémia nového koronavírusu zmenila napríklad význam jednotlivých segmentov, štruktúru predaja, a tým aj logistiku, v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine považujú za najväčší problém enormné zdražovanie poľnohospodárskych komodít a pomocného materiálu, ktoré sú potrebné na výrobu, ale aj nárast cien energií a palív.
Ďalším dôsledkom je nestabilita dodávok niektorých vstupov, čo podľa firmy môže ovplyvniť dodávky výrobkov aj čas realizácie investičných aktivít.
K neočakávanému zvýšeniu cien nákupov dochádza rádovo v desiatkach až stovkách percent. Ako Duda spresnil, ceny energií a ich aktuálne sadzby sú oproti minulému roku o 300 percent vyššie.
Na vzostupe sú tiež ceny rybnej suroviny. "Cena za filety z aljašskej tresky vzrástla o 50 percent, na čo majú vplyv sankcie voči Rusku či odmietanie výrobcov nakupovať lacnejšie tresky z Číny," vysvetlil s tým, že to súvisí s čerstvosťou.
Tvrdí, že v desiatkach percent vzrástli aj ceny vajec, oleja či bravčového mäsa, kde očakávajú nárast na úrovni 80 percent.
Problémy s energiami, prípadne výpadky v ich dodávke majú podľa jeho slov fatálny vplyv na ekonomickú situáciu spoločnosti a dodávky jej produktov na slovenský trh.
"Ohroziť nás môže aj prudká recesia slovenskej ekonomiky a s tým spojený pokles dopytu po produktoch či ich nedostupnosť na trhu z dôvodu obmedzenia dodávok vstupných surovín, ako sú mäso, ryby či obaly," doplnil.
Podľa Dudu výrobcovia ceny nezdvíhajú účelovo, ale odrážajú aktuálne dianie vo svete a na trhu, zvýšené náklady si musia rozdeliť v celom reťazci.
"Na druhej strane, táto aktuálna kríza urýchľuje trend nezvratného odklonu dopravy od využívania tradičných palív a hľadania alternatívnych, ekologickejších zdrojov," uviedol s tým, že v dohľadnej dobe plánujú testovať alternatívne zdroje pohonu vozidiel, konkrétne elektromobily.