StoryEditor

Macron: Francúzsko nepoľaví v zápase o bezpečnosť afrického kontinentu

26.07.2022, 22:40
Autor:
TASRTASR

Francúzsky prezident vyhlásil, že v rámci rekonfigurácie sa misia s účasťou francúzskych jednotiek rozšíri za hranice Sahelu - do Guinejského zálivu a iných oblastí, kde pôsobia viaceré teroristické skupiny.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok ubezpečil, že Francúzsko bude aj naďalej "rozhodne podporovať" bezpečnosť afrického kontinentu, hoci svojich vojakov sťahuje z Mali, kde sa v rámci operácie Barkhane podieľali na boji proti džihádistom v oblasti Sahelu.

Podľa agentúry AFP to Macron uviedol v príhovore k francúzskej komunite žijúcej v Kamerune, kam v pondelok večer zavítal v rámci turné po troch afrických štátoch. Okrem Kamerunu navštívi aj Benin a Guineu Bissau.              

Macron vysvetlil, že pôvodná operácia sa po odsune francúzskych vojakov z Mali reorganizuje, pretože v tejto krajine už pre pôsobenie francúzskych vojakov neexistoval "politický rámec", čím narážal na spor Paríža s malijskou juntou.

Odsun Francúzov z Mali by sa mal zavŕšiť v najbližších týždňoch. Francúzsko potom bude mať v rámci operácie Barkhane v Saheli približne 2 500 vojakov.

Podľa nemenovaných francúzskych dôstojníkov sa úlohy týchto zredukovaných síl zmenia aj z taktického hľadiska a budú pôsobiť skôr ako podpora miestnych síl.

Macron v utorok vyhlásil, že v rámci rekonfigurácie sa misia s účasťou francúzskych jednotiek rozšíri za hranice Sahelu - do Guinejského zálivu a iných oblastí, kde pôsobia viaceré teroristické skupiny.

Džihádistické povstanie v severnom Mali vypuklo v roku 2012 a v roku 2015 zasiahlo aj susedný Niger a Burkinu Faso. V celom regióne prišli o život tisíce ľudí a viac ako dva milióny utiekli zo svojich domovov.

Sporadické cezhraničné útoky sa vyskytli aj v pobrežných krajinách na juhu západnej Afriky, čo vyvolalo obavy z rozšírenia džihádistov do Guinejského zálivu.

Macron v utorok prisľúbil podporu Paríža aj krajinám bojujúcim proti džihádistom v oblasti Čadského jazera, kde je aktívna islamistická organizácia Boko Haram operujúca z Nigérie.

S islamistickým terorizmom zápasí aj Kamerun, ktorého región Ďaleký sever, zasahujúci do povodia Čadského jazera, zažíva útoky islamistov opakovane.

Macron sa v príhovore k francúzskej komunite ohradil aj proti "nezmyslom", ktoré sa podľa neho šíria v dôsledku vojny na Ukrajine.

"Útočia na nás istí ľudia, ktorí tvrdia, že európske sankcie (voči Rusku) sú príčinou svetovej potravinovej krízy, a to aj v Afrike. To vonkoncom nie je pravda. Ide len o to, že potraviny, podobne ako energonosiče, sa stali zbraňami Ruska vo vojne" rozpútanej na Ukrajine, zdôraznil Macron.      

 

01 - Modified: 2023-09-27 12:27:59 - Feat.: - Title: Počet nezamestnaných vo Francúzsku v auguste medzimesačne vzrástol 02 - Modified: 2023-09-27 10:12:11 - Feat.: - Title: Francúzsky veľvyslanec opustil Niger, potvrdil Elyzejský palác 03 - Modified: 2023-09-27 08:46:28 - Feat.: - Title: Dôvera francúzskych spotrebiteľov v ekonomiku v septembri klesla 04 - Modified: 2023-09-26 19:05:32 - Feat.: - Title: Macron a Meloniová diskutovali o potrebe európskeho riešenia migračnej otázky 05 - Modified: 2023-09-26 10:56:40 - Feat.: - Title: Vojenská junta v Nigeri chce rokovať o časovom harmonograme stiahnutia francúzskych vojakov
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
27. september 2023 17:52