StoryEditor

Poľnohospodári a potravinári už môžu hlásiť skladové zásoby agrokomodít

21.07.2022, 14:33
Autor:
TASRTASR

V Zbierke zákonov vyšla vyhláška k novele zákona o potravinách, ktorá určuje zoznam poľnohospodárskych a potravinárskych komodít a kritickú hodnotu ich skladových zásob nevyhnutných na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu.

Poľnohospodári a potravinári už môžu Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR nahlasovať skladové zásoby základných komodít.

V Zbierke zákonov vyšla vyhláška k novele zákona o potravinách, ktorá určuje zoznam poľnohospodárskych a potravinárskych komodít a kritickú hodnotu ich skladových zásob nevyhnutných na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu.

Poľnohospodári a potravinári už môžu skladové zásoby určených komodít hlásiť cez formuláre zverejnené na internetovej stránke ministerstva.

Spracovávaním zozbieraných informácií je poverené Národné poľnohospodárske a potravinárske centra (NPPC).

"Mechanizmus na zber dát o množstvách komodít sme zaviedli, aby sme boli lepšie informovaní o tom, koľko obilia na Slovensku máme. V žiadnom prípade to neznamená, že ministerstvo bude schvaľovať či neschvaľovať predaj pšenice a ďalších komodít do zahraničia. Dáta zbierame dvakrát ročne, v prípade vyhlásenia mimoriadneho, výnimočného, či núdzového stavu raz mesačne," vysvetlil minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Na základe vyplnených formulárov bude agrorezort vedieť, aké množstvá základných obilnín a olejnín sa v skladoch na Slovensku nachádza. Taktiež bude mať informáciu o množstve vyvážaných komodít nad 400 ton mesačne, ak je vyhlásená mimoriadna situácia, núdzový alebo výnimočný stav.

V prípade, že by prišlo k situácii vedúcej k potenciálnemu ohrozeniu potravinovej bezpečnosti, agrorezort bude môcť na základe zozbieraných dát podniknúť ďalšie kroky, napríklad iniciovať výkup komodít pre Správu štátnych hmotných rezerv SR.

Ministerstvo dodalo, že zoznam základných obilnín a olejnín a kritickú hodnotu ich skladových zásob na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti štátu definovala pracovná skupina na základe priemernej spotreby obyvateľov Slovenska.

Kritická hodnota skladových zásob, napríklad potravinárskej pšenice je 411-tisíc ton.

 

01 - Modified: 2022-09-29 06:20:51 - Feat.: - Title: Zvolenskí poľnohospodári pre sucho evidujú výpadok produkcie kukurice 02 - Modified: 2022-09-17 21:50:30 - Feat.: - Title: Energie sú horšie ako mor. Za rezne si priplatíte až o 20 percent 03 - Modified: 2022-09-02 17:00:00 - Feat.: - Title: Najprv ničivé sucho, potom vysoké ceny. Čo sa na Slovensku urodí tento rok? (prehľad) 04 - Modified: 2022-08-26 11:49:16 - Feat.: - Title: Pôdohospodárska platobná agentúra už posiela rozhodnutia k žiadostiam o výnimočnú pomoc pre poľnohospodárov 05 - Modified: 2022-08-17 16:12:38 - Feat.: - Title: Rezort pôdohospodárstva podporí poľnohospodárov. Sucho a vyššie ceny nezvládajú, riešenie je iba krátkodobé
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. október 2022 06:52