Všetky argumenty na vyhlásenie mimoriadnej situácie platili podľa Wiezika aj bezprostredne po znečistení.
"Slaná dnes po piatich mesiacoch dostáva šancu. Verím však, že kompetentné ministerstvá dajú konečne výhovorky bokom a prevezmú zodpovednosť nad touto ekologickou katastrofou," skonštatoval.
Minister životného prostredia Ján Budaj návrhom vyhlásenia mimoriadneho stavu až teraz usvedčil sám seba z nekompetentnosti, skonštatovala mimoparlamentná strana Aliancia. V tomto čase už mal byť podľa nej predstavený plán na revitalizáciu rieky.
"Postoj kompetentných orgánov na čele s ministerstvom životného prostredia je hanebný a pre mňa osobne aj nepochopiteľný. Ján Budaj namiesto toho, aby bil na poplach, strácal čas s kompetenčnými hádkami, čím dopustil ekologickú katastrofu nevídaných rozmerov," povedal bývalý šéf envirorezortu a predseda republikovej rady strany László Sólymos. Dodal, že pre nečinnosť ministra ohrozuje znečistená rieka pitnú vodu v studniach.
Prezidentka Zuzana Čaputová na návšteve Gemera skonštatovala, že Slaná je mŕtva rieka. Poukázala aj na to, že za päť mesiacov kontamináciu vody nezastavili a neurobili sanačné práce. Zároveň však ocenila rozhodnutie Budaja predložiť na vládu návrh na vyhlásenie mimoriadnej situácie.
Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit. Výsledky prvotného rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa.
Analýza potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. V polovici júna zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.