Úsilie týchto krajín zastaviť nútenú sexuálnu prácu alebo pomôcť migrujúcim pracovníkom označilo za slabé.
Na čiernu listinu bolo pridané aj Bielorusko, a tiež tam pribudlo aj spojenecké Bulharsko pre obavy, že neberie obchodovanie s ľuďmi vážne.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pri predstavovaní výročnej správy povedal, že korupcia je "najvýznamnejším nástrojom" obchodníkov s ľuďmi, ktorí rátajú s tým, že vlády budú privierať oči.
"Keďže v rámci našej diplomacie riešime problémy ako klíma a korupcia, musíme sa zaoberať aj tým, ako sa prelínajú s obchodovaním s ľuďmi," skonštatoval.
Výročná správa ministerstva zahraničných vecí USA o obchodovaní s ľuďmi zaraďuje krajiny sveta do troch hlavných kategórií. Na štáty zaradené do tretej kategórie môžu byť uvalené sankcie.
Spolu s Malajziou zostali v tretej kategórii Afganistan, Kuba, Eritrea, Guinea-Bissau, Irán, Mjanmarsko, Severná Kórea, Nikaragua, Rusko, Južný Sudán, Sýria, Turkménsko a Venezuela.
Z čiernej listiny boli tento rok vyradené Alžírsko a súostrovie v Indickom oceáne Komory, ktoré zaznamenali pokrok v úsilí bojovať proti obchodu s ľuďmi.