Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vypracovalo analýzu týkajúcu sa problematiky miestnych daní a poplatkov.
Štúdia poukazuje na to, že rozhodovacia právomoc samospráv v tejto oblasti je jeden zo základných fiškálnych nástrojov skvalitnenia života obyvateľov a zvýšenia kvality verejných služieb.
Spracovaná analýza pozostáva z piatich kapitol. "Prvá sa venuje legislatívnemu ukotveniu, druhá štruktúre, funkciám a postaveniu miestnych daní a poplatkov v systéme fungovania obce. Tretia hodnotí systémy miestnych daní v Európe vrátane komparácie so Slovenskom. Štvrtá kapitola obsahuje výsledky prieskumu a v piatej sú definované závery a odporúčania," priblížil ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
Dokument predstavuje proces tvorby miestnych daní, upozorňuje na špecifiká niektorých z nich. Poukazuje tiež na súvisiaci problém so zvyšovaním kompetencií samospráv bez adekvátneho finančného krytia zo strany štátu, úskalia efektívneho zdaňovania pôdy v súvislosti s fragmentáciou pozemkov či očakávanú novelizáciu predpisu o miestnom poplatku za rozvoj.
Štúdia rovnako vystríha pred nekoncepčnou snahou o legislatívne zmeny. "Je potrebné konštatovať, že za posledných osem rokov sa prijímali zmeny v daňovom zákone hlavne ako poslanecké návrhy. Absentuje systematická príprava a realizácie legislatívnych zmien formou vládneho návrhu so štandardným legislatívnym procesom," zdôraznil Kaliňák.
"Napriek činnosti pracovnej skupiny na ministerstve financií v rokoch 2017 a 2020 sa neuskutočnila riadna zmena zákona, ktorá by plošne prepracovala zákon v súvislostiach s potrebami miest a obcí, daňových a iných subjektov a s potrebami aplikačnej praxe," skonštatoval.
Analytická štúdia Miestne dane a poplatky ako nástroj na skvalitnenie života obyvateľov miest a obcí bola spracovaná v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu cez Operačný program Ľudské zdroje. Analýza je verejne prístupná v knižnici na webstránke ZMOS-u.