Útulky pre bezdomovcov na celom území USA hlásia nárast počtu osôb hľadajúcich pomoc a čakacie doby sa v posledných mesiacoch zdvoj- až strojnásobili, píše The New York Times. Podľa odborníkov zrejme stúpa aj počet bezdomovcov mimo týchto zariadení.
Niektorí z nich žijú v táboroch, ktoré po vypuknutí pandémie zaťali vznikať v parkoch a na iných verejných priestranstvách vo väčších mestách.
Hlavnou príčinou tohto vývoja je nedostatočný prístup k bývaniu. Ďalšie, menej závažné faktory sú chudoba, duševné choroby či závislosti.
Sedem milión nájomníkov s veľmi nízkymi príjmami nemá prístup k cenovo dostupnému bývaniu, píše The New York Times s odvolaním sa na organizáciu pomáhajúcu skupinám obyvateľstva s nízkymi príjmami National Low Income Housing Coalition (NLIHC). Súčasná kríza má podľa expertov pôvod v politických opatreniach, ktoré zastavili výstavbu dostatočného počtu bytov v USA.
Miestne samosprávy takisto prijímajú legislatívu, ktorá znemožňuje výstavbu dostatočného množstva priestorov na bývanie.
Nárast inflácie problém bezdomovectva znásobuje. Ceny nájomného rastú najrýchlejšie od roku 1986, čím sa domy a byty stávajú nedostupnými pre mnohých Američanov.