Iránska armáda v piatok predstavila svoju prvú divíziu lodí a ponoriek, ktoré sú schopné niesť na palube ozbrojené drony. Urobila tak počas pracovnej cesty amerického prezidenta Joea Bidena na Blízkom východe. Informovala o tom iránska štátna televízia, píše agentúra AFP.
Spojené štáty a Izrael, ktorých spoločným nepriateľom je Irán, v minulosti obvinili túto krajinu z raketových a dronových útokov na americké jednotky a plavidlá s väzbami na Izrael v Perzskom zálive.
"Bola predstavená prvá dronová divízia iránskeho námorníctva pozostávajúca z lodí a ponoriek, ktoré dokážu niesť všetky typy dronov určených na prieskum a boj," uviedla iránska televízia. Dodala, že všetky typy týchto dronov preverili letmi nad Indickým oceánom.
"Sme si vedomí agresívneho postoja (Spojených štátov), a preto je potrebné každodenne navyšovať naše obranné kapacity," uviedol pri odhalení divízie hlavný veliteľ iránskej armády Abdorrahím Músaví.
Iránska armáda predstavila svoju dronovú divíziu v čase, keď Biden počas svojej návštevy Izraela podpísal s tamojším premiérom Jairom Lapidom spoločnú bezpečnostnú deklaráciu, v ktorej sa USA zaviazali nedovoliť Iránu nadobudnúť jadrové zbrane.
Irán pritom tvrdí, že jeho jadrový program má výlučne mierový účel. V piatok však iránska armáda varovala Spojené štáty a Izrael, aby sa Iránu nevyhrážali silou.
Teherán v roku 2015 tiež uzavrel dohodu s piatimi svetovými mocnosťami, ktorá obmedzila iránsky program na obohacovanie uránu výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií.
Bývalý americký prezident Donald Trump však v roku 2018 od tejto zmluvy odstúpil a znovu na Irán uvalil tvrdé sankcie, čo viedlo k tomu, že dohodou sa prestal riadiť aj Teherán. Diplomatické snahy zamerané na obnovenie tejto dohody doteraz zlyhávajú.