Čínska ekonomika v druhom štvrťroku klesla oproti trom predchádzajúcim mesiacom o 2,6 percenta, viac ako sa čakalo. V medziročnom porovnaní sa hrubý domáci produkt (HDP) zvýšil iba o 0,4 percenta, čo je menej, než čakali analytici a zároveň najslabší štvrťročný rast od začiatku koronavírusovej pandémie.
Vyplýva to z údajov, ktoré dnes podľa agentúry Reuters zverejnil čínsky štatistický úrad. Očakávalo sa, že čínska ekonomika klesne oproti prvému kvartálu o 1,5 percenta.
V medziročnom porovnaní analytici Reuters odhadovali rast o percento, aj to by ale bolo výrazné spomalenie oproti rastu o 4,8 percenta v prvom kvartáli.
Na vine slabých čísel boli prísne opatrenia, ktoré Čína zaviedla v záujme obmedzenia šírenia choroby covid-19.
Tá otriasla priemyselnou výrobou a spotrebiteľskými výdavkami. Úplná alebo čiastočná uzávera bola v marci av apríli zavedená vo veľkých mestách po celej krajine, vrátane obchodného centra Šanghaja.
Zatiaľ čo mnoho z týchto obmedzení Čína odvtedy zrušila a júnové dáta ponúkli známky zlepšenia, analytici neočakávajú rýchle oživenie ekonomiky.
Čína sa drží svojej striktnej proticovidovej politiky, ktorá jej velí zavádzať uzávery pri akomkoľvek výskyte nákazy za situácie, keď sa objavujú stále nové ohniská.
Uvalenie nových obmedzení v niektorých mestách a príchod vysoko nákazlivej varianty BA.5 zvýšili obavy podnikov a spotrebiteľov z dlhého obdobia neistoty.
"Stredná trieda dopady pociťuje stále viac, napríklad stagnujúcimi príjmami alebo poklesom cien nehnuteľností. To zvyšuje politický tlak na vládu, aby nachádzala riešenie," citovala agentúra DPA analytika Maxa Zengleina z Inštitútu pre čínske štúdiá Mercics v Berlíne.
Za prvý polrok pridal HDP 2,5 percenta. Vláda zvyšuje stimuly pre ekonomiku. Analytici ale hovoria, že oficiálny cieľ tohtoročného rastu o zhruba 5,5 percenta bude ťažké dosiahnuť bez toho, aby sa zrušila prísna vládna stratégia nulového covidu.