StoryEditor

Vláda chce posilňovať princípy otvoreného vládnutia, ciele stanovil akčný plán

14.07.2022, 11:45
Autor:
TASRTASR

K posilneniu dôvery ľudí vo verejné inštitúcie má prispieť zavedenie mechanizmov, prostredníctvom ktorých budú občania informovaní, aké hodnoty a prínos vytvárajú pre nich verejné prostriedky.

Ide o jeden z cieľov Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2022 – 2024, ktorý v stredu (13. 7.) schválila vláda. Celkovo obsahuje sedem individuálnych záväzkov.

"Zvýšená informovanosť prispieva k posilneniu povedomia občana o prínosoch aktivít ústredných orgánov štátnej správy, zvyšuje sa ich transparentnosť a porovnateľnosť, pomáha identifikovať príklady dobrej praxe a napomáha ich oceneniu. Tým opäť prispieva k posilňovaniu reputácie a dôvery vo verejné inštitúcie," zdôvodnil predkladateľ.

Ambíciou je tiež zlepšiť zapojenie Slovenska do medzinárodnej komunity Iniciatívy pre otvorené vládnutie. Rozvíjať sa majú aj partnerstvá medzi ústrednými orgánmi štátnej správy a občianskou spoločnosťou aj širokou verejnosťou.

"Partnerstvo medzi rôznymi aktérmi má pozitívny vplyv na plnenie jednotlivých úloh a zároveň podporuje budovanie komunity otvoreného vládnutia vzájomným učením sa a zdieľaním skúseností," vysvetlilo ministerstvo.

Pozornosť sa má zamerať aj na zvyšovanie povedomia o princípoch otvoreného vládnutia v ústredných orgánoch štátnej správy, zvyšovanie schopnosti zamestnancov štátnej správy komunikovať zavádzanie strategických reforiem a posilňovanie kapacít aktívneho využívania dát na stanovovanie strategických cieľov a vyhodnocovanie ich napĺňania.

Medzi siedmimi záväzkami je pomoc ústredným orgánom štátnej správy pri zefektívnení vnútorných systémov oznamovania protispoločenských činností a ochrany oznamovateľov, rozvoj a podpora vzdelávania k otvorenému vládnutiu, vytvorenie centrálnej, verejne dostupnej vizualizácie pre vybranú tému alebo problematiku vlády založenej na dátach, zlepšenie aplikácie princípov otvoreného vládnutia v prostredí štátnej správy, zlepšenie právnej úpravy legislatívnych procesov, mapovanie vplyvu otvorených dát na vybrané aspekty spoločnosti a zvyšovanie kvality dát o konečných užívateľoch výhod v obchodnom registri.

Ministri, vedúci Úradu vlády a vedúci ostatných ústredných orgánov štátnej správy majú napríklad na základe schváleného uznesenia povinnosť každoročne vykonať školenie zamestnancov zodpovednou osobou v oblasti oznamovania protispoločenskej činnosti. Minister vnútra má každoročne finančne prispievať do centrály Iniciatívy pre otvorené vládnutie sumou 25-tisíc eur.

Ministerka spravodlivosti má analyzovať možnosti nového fungovania obchodného registra s ohľadom na zavedenie viacúrovňovej verifikácie údajov o konečných užívateľoch výhod.

Slovenská republika sa prihlásila k medzinárodnej Iniciatíve pre otvorené vládnutie(z ang. Open Government Partnership, OGP), ktorej cieľom je zvyšovať dôveru občanov vo svoj štát zavádzaním princípov otvoreného vládnutia ako jedna z prvých krajín sveta v roku 2011.

01 - Modified: 2023-09-13 09:08:05 - Feat.: - Title: Štát chce šetriť, kompenzácie pre dodávateľov energií budú nižšie. Výpočet zohľadní ceny energií na trhoch 02 - Modified: 2023-09-13 08:57:41 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva bude môcť naďalej jednoduchšie nakladať s určeným majetkom štátu 03 - Modified: 2023-09-11 16:44:51 - Feat.: - Title: Skončia odporcovia Fica vo vláde so Smerom? Rozhodnú o tom dva faktory, hovorí v HNtelevízii politológ 04 - Modified: 2023-09-10 14:33:03 - Feat.: - Title: Matovič predstavil 10 kľúčových podmienok OĽANO: 4-dňový pracovný týždeň a odmietnutie návrhov PS 05 - Modified: 2023-09-10 09:51:38 - Feat.: - Title: Čaputová pripustila chybu vlády pri migrácii. Problém vidí v komunikácii
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 15:31