StoryEditor

Johnson nevyjadril podporu žiadnemu z kandidátov na lídra konzervatívcov

11.07.2022, 16:08
Autor:
TASRTASR

Boris Johnson ohlásil svoj odchod z funkcie šéfa konzervatívcov 7. júla po tom, čo pre nespokojnosť s jeho vedením vlády rezignovali desiatky ministrov, štátnych tajomníkov a ďalších vládnych úradníkov.

Britský premiér Boris Johnson v pondelok odmietol podporiť niektorého z 11 kandidátov, ktorí by ho chceli nahradiť na čele Konzervatívnej strany, a následne aj vo funkcií predsedu vlády.

Podľa ktorej išlo o prvé Johnsonovo verejné vystúpenie od minulého štvrtka, keď oznámil svoju demisiu.

Johnson ohlásil svoj odchod z funkcie šéfa konzervatívcov 7. júla po tom, čo pre nespokojnosť s jeho vedením vlády rezignovali desiatky ministrov, štátnych tajomníkov a ďalších vládnych úradníkov.

Zároveň však vyjadril odhodlanie zostať vo funkcii premiéra dovtedy, kým nebude zvolený nový líder vládnucej Konzervatívnej strany, ktorý následne prevezme aj vedenie kabinetu.

"Úlohou predsedu vlády je v tejto fáze nechať rozhodnúť stranu a pokračovať v uskutočňovaní plánov, s ktorými sme šli do volieb," uviedol Johnson, ktorý sa chce podľa vlastných slov v najbližšom období viac sústrediť na záujmy voličov a menej na riešenie politických otázok.

Premiér zdôraznil, že nechce zmenšiť šance žiadneho z kandidátov uchádzajúcich sa o vedenie Konzervatívnej strany, a preto žiadnemu z nich verejne nevyjadrí podporu.

Konečný zoznam kandidátov by mal byť podľa AFP známy v priebehu tohto týždňa. Všetci 11 doposiaľ známi uchádzači sú poslancami Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni britského parlamentu, hoci patria do rôznych názorových frakcií.

Do súboja oficiálne vstúpili napríklad ministerka zahraničných vecí Liz Trussová, bývalý minister financií Rishi Sunak a jeho nástupca Nadhim Zahawi, niekdajší šéf rezortu diplomacie Jeremy Hunt, minister dopravy Grant Shapps, exminister zdravotníctva Sajid Javid či generálna prokurátorka Suella Bravermanová.

O tom, kto bude novým lídrov strany, by sa malo rozhodnúť ešte pred zjazdom konzervatívcov plánovaným na začiatok októbra. Podľa AFP by proces výberu mohol prebehnúť aj v zrýchlenom konaní, v rámci ktorého by boli dvaja hlavní kandidáti vybraní ešte pred 21. júlom, teda pred začiatkom letnej parlamentnej prestávky.

01 - Modified: 2023-03-23 10:48:55 - Feat.: - Title: Britský premiér Sunak so značným oneskorením zverejnil svoje daňové priznanie 02 - Modified: 2023-03-23 07:09:01 - Feat.: - Title: Zákazníkom v britskom meste Sale po novom môžu doviezť nákup roboti 03 - Modified: 2023-03-22 22:27:48 - Feat.: - Title: Boris Johnson popiera, že o lockdownových večierkoch úmyselne klamal. Prisahal na Bibliu 04 - Modified: 2023-03-22 08:53:46 - Feat.: - Title: Britská inflácia po spomalení v úvode roka vo februári opäť vzrástla 05 - Modified: 2023-03-21 17:27:26 - Feat.: - Title: Putin: Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko zareaguje
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
27. marec 2023 18:51