Uvádza to vo svojom hodnotení expertná komisia menovaná nemeckou vládou a parlamentom, ktorej práca by mala byť základom pre chystané karanténne opatrenia.
Ich príprava s dôrazom na ochranu ohrozených skupín obyvateľov je okrem iného témou dnešného zasadnutia parlamentu.
Nemecká vláda a poslanci vymenovali 18-členné grémium lekárov, sociológov, psychológov a tiež politológov, aby zhodnotilo protipandemické opatrenia za posledné dva roky.
Rovnako ako práca komisie, tak aj výsledok je podľa nemeckých médií rozporuplný. Jasné napríklad nie je to, aké opatrenia možno považovať za jednoznačne prínosné.
V prípade uzáver, teda takzvaných lockdownov, boli výhody podľa komisie predovšetkým na začiatku pandémie, keď koronavírus ešte nebol v populácii taký rozšírený.
Efekt uzáver sa ale rýchlo vytráca. Úplne otvorený je význam uzávierky škôl. Sociologička a členka komisie Jutta Allmendingerová uviedla, že toto opatrenie malo psychický dopad na deti, ktoré by vzhľadom na túto skúsenosť mali mať zaručený právny nárok na minimálnu mieru sociálnych kontaktov.
Vláda už skôr prisľúbila, že prioritou boja proti čovidu bude okrem iného udržanie prezenčnej výučby. Allmendingerová tiež poznamenala, že zatvorené školy sa negatívne podpísali aj na živote rodín, kde viedli k psychickému vyčerpaniu a k obnove starých rodových rolí.