StoryEditor

Ukrajinci budú môcť v Únii používať svoje vodičské preukazy, schválili europoslanci

07.07.2022, 15:13
Autor:
ČTKČTK

Pravidlá, ktoré majú odstrániť administratívne požiadavky na ukrajinských utečencov v únijných krajinách, podľa českého predsedníctva podporuje aj Rada Európskej únie zastupujúca členské štáty.

Ukrajinským vodičom bude na území Európskej únie dočasne stačiť vodičský preukaz vydaný na Ukrajine. Návrh predložený pred dvoma týždňami Európskou komisiou dnes schválili poslanci Európskeho parlamentu.

Pravidlá, ktoré majú odstrániť administratívne požiadavky na ukrajinských utečencov v únijných krajinách, podľa českého predsedníctva podporuje aj Rada Európskej únie zastupujúca členské štáty.

Ich definitívne schválenie je tak otázkou najbližších dní. Výrazná väčšina europoslancov schválila opatrenia, podľa ktorého budú Ukrajinci, ktorí majú v Únii status dočasnej ochrany, po celý jej čas môcť riadiť auto s dokladom vydaným vo svojej rodnej krajine.

Nebudú teda nútení žiadať o európske osvedčenie či absolvovať dodatočné vodičské skúšky. Európska dvadsaťsedmička sa dva týždne po februárovom začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zhodla na zavedení dočasnej mimoriadnej ochrany utečencov.

Milióny Ukrajincov utekajúcich pred vojnou na území EÚ majú najmenej na rok zaručený prístup k práci, vzdelaniu či sociálnej podpore.

Teraz sa k tomuto statusu bude spájať aj možnosť používať vlastné vodičské preukazy. Návrh ešte musia schváliť členské krajiny, ktoré by to podľa vyjadrení Rady EÚ mali urobiť počas nasledujúcich dní.

"Chceme zjednotiť a zjednodušiť uznávanie vodičských preukazov ukrajinských utečencov v členských krajinách. Snáď to aspoň trochu zjednoduší ich každodenný život, kým sa táto neprijateľná vojna neskončí," vyhlásil za české predsedníctvo v Rade EÚ zástupca českej veľvyslankyne pri únii Jaroslav Zajíček.

Česko patrí k tým únijným štátom, ktoré ukrajinské vodičské preukazy uznávajú už dnes. Ukrajinci v krajine tiež môžu registrovať nové či ojazdené vozidlá a dočasne používať svoje autá aj bez registrácie.

01 - Modified: 2022-09-29 10:01:39 - Feat.: - Title: Miesto, kde nacisti začali s masovým vyvraždovaním Židov. V kyjevskom Babom Jare za noc zabili vyše 33-tisíc ľudí 02 - Modified: 2022-09-28 15:47:06 - Feat.: - Title: Európska komisia poskytne 25 miliónov eur výskumným pracovníkom vysídleným z Ukrajiny 03 - Modified: 2022-09-29 06:47:09 - Feat.: - Title: Známa cestovka prišla s kontroverzným zájazdom. BUBO za dvetisíc eur ponúka cestu na Ukrajinu 04 - Modified: 2022-09-28 10:20:00 - Feat.: - Title: Exportné fórum: Obnova Ukrajiny otvorí príležitosti aj pre naše firmy 05 - Modified: 2022-09-28 08:00:50 - Feat.: - Title: Na Ukrajine pripravujú pokyny, ako postupovať v prípade ruského jadrového útoku
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. september 2022 21:37