Tvrdí to envirorezort, ktorý zároveň dodáva, že nie je v tejto veci kompetentný a dobývacie a banské priestory patria pod Ministerstvo hospodárstva.
Na hroziacu ekologickú katastrofu v stredu upozornila primátorka Prešova Andrea Turčanová, ktorá na mieste zvolala pracovné rokovanie.
"Aj keď MŽP nie je v danej veci kompetentným orgánom, je pripravené poskytovať MH plnú súčinnosť. MŽP je presvedčené, že optimálne riešenie situácie vznikne ako výsledok vzájomných rokovaní rezortov hospodárstva a pôdohospodárstva," uviedlo pre tlačové oddelenie ministerstva.
Deklaruje, že inštitúcie envirorezortu budú pripravené poskytnúť okamžitú súčinnosť v prípade potreby. "Ministerstvo situáciu sleduje v takom rozsahu, aby znečistenie neohrozilo neďaleký potok," podotkli z tlačového oddelenia.
V prípade vytekania soľanky z vrtov v lokalite Solivar ide podľa rezortu hospodárstva o dôsledok priemyselnej činnosti z minulosti, ktorá sa v súčasnosti nevykonáva. Jej pôvodný prevádzkovateľ zanikol a súčasný majiteľ vrtov je nečinný.
"V takýchto prípadoch sa následky riešia v režime sanácie environmentálnej záťaže. Rezort hospodárstva bol v tejto veci MŽP SR oslovený s požiadavkou na návrh technického riešenia, ktoré im bolo doručené 22. júna. V ďalšej fáze by MŽP malo vyhlásiť a riešiť lokalitu ako ekologickú záťaž," skonštatoval rezort hospodárstva.
Mesto Prešov opakovane upozorňuje na problémy na ložisku soli Prešov – Soľná Baňa, keďže nejde len o potenciálnu, ale reálnu hrozbu. V dobývacom priestore Prešov I – Solivary dochádza k výtokom soľanky z jednotlivých vrtov na povrch. Dobývací priestor sa navyše nachádza pri obytnej zóne, preto je podľa radnice nevyhnutné túto situáciu naliehavo a urgentne riešiť.
Dlhodobým prehliadaním a neriešením problému zo strany štátu sa stav neustále zhoršuje a mestu hrozí podľa primátorky Turčanovej ekologická havária. V dobývacom priestore Prešov I - Solivary sa od roku 2010 nevykonáva žiadna banská činnosť.