Nemecký kancelár Olaf Scholz spolu s ďalšími členmi vlády, zástupcami centrálnej banky, zamestnávateľmi, odbormi a ekonómami zriadili grémium, v ktorom hľadajú riešenie rýchlo rastúcej inflácie.
Rokovania, ktoré sa začali dnes, by mali do jesene ponúknuť konkrétne riešenie, uviedol na tlačovej konferencii kancelárov hovorca Steffen Hebestreit.
Tempo medziročného rastu spotrebiteľských cien v Nemecku v júni síce spomalilo na 7,6 percenta z májovej hodnoty 7,9 percenta, naďalej je ale na najvyššej úrovni od prelomu rokov 1973 a 1974, kedy sa následkom prvej ropnej krízy prudko zvýšili ceny minerálnych olejov.
Aj teraz infláciu prudko zvyšujú ceny energetických surovín a energií, čiastočne v dôsledku invázie ruských vojsk na Ukrajinu, kvôli časti analytikov ale aj kvôli energetickej politike v Európskej únii.
Spotrebiteľské ceny v Nemecku vlani medziročne vzrástli o 3,1 percenta, najviac od roku 1993. Tento rok vládna prognóza počíta s rastom o 6,1 percenta.
Vláda kvôli rastúcim cenám prijala už niekoľko jednorazových opatrení, ktoré majú ľuďom pomôcť kompenzovať následky pandémie a rast cien energií.
Scholz v nedeľnom rozhovore vo verejnoprávnej televízii ARD povedal, že rastúce náklady na vykurovanie považuje za sociálnu výbušninu, preto chce spolu s ekonómami, zamestnávateľmi a odbormi nájsť dlhodobejšie možnosti úľav.