Ruský plynárenský gigant Gazprom navrhol rozšíriť systém predaja plynu v rubľoch o skvapalnený zemný plyn (LNG).
Doteraz sa tento systém, keď si zahraniční kupci plynu musia založiť v ruskej banke dva účty, jeden v zahraničnej mene a druhý v rubľoch, používa len na platby za plyn dopravovaný plynovodmi. Uviedla to agentúra Interfax s odvolaním sa na manažéra Gazpromu Kirilla Polousa.
Návrh prichádza po tom, čo Rusko minulý týždeň v odvete za západné sankcie prevzalo prevádzku závodu na skvapalnený zemný plyn Sachalin-2.
Vznikla tak nová firma, ktorá prevzala práva a povinnosti firmy Sakhalin Energy Investment. V tej vlastnili podiel necelých 50 percent firmy Shell, Mitsui a Mitubishi.
Rusko sa na celosvetových dodávkach LNG podieľa zhruba ôsmimi percentami. LNG pochádza hlavne z projektov Sachalin-2 a Jamal LNG, ktorý vlastní firma Novatek a je najväčším závodom na LNG v Rusku.
Ruský prezident Vladimír Putin v marci oznámil, že kupujúci plynu od Gazpromu z krajín, ktoré Rusko nepovažuje za priateľské, musí platiť za dodávky plynu plynovodom v rubľoch.
V praxi to znamená, že si firmy založia v ruskej banke dva účty, na jeden zložia peniaze v zahraničnej mene a banka tieto peniaze zmení za ruble a prevedie na rubľový účet, z ktorého je za dodávky zaplatené.
Mnoho klientov Gazpromu v Európe tento systém odmietlo a Gazprom im prestal dodávať plyn.
Na rozdiel od plynu dodávaného plynovodmi smeruje väčšina ruského LNG do Ázie. V Európe odoberá ruský LNG Španielsko.
Pred konfliktom na Ukrajine Rusko plánovalo zvýšiť do roku 2035 produkciu až na 140 miliónov ton LNG, čo je asi štvrtina súčasného celosvetového vývozu LNG.
Odvtedy ale naznačilo, že tento cieľ bude musieť byť zrejme odložený, napísala agentúra Reuters.