StoryEditor

Ministri desiatich krajín vyzvali Brusel na väčšiu podporu jadrovej energetiky

04.07.2022, 12:32
Autor:
TASRTASR

Eúropska únia by mala zaradiť jadrovú energiu medzi podporované zdroje, uviedli desiati ministri členských štátov Únie zodpovedných za energetiku.

Ak chce Európska únia zostať na ceste k dekarbonizácii a zároveň zaistiť bezpečnosť dodávok energií, potrebuje zmenu v postoji k jadrovej energii.

Eúropska únia by mala zaradiť jadrovú energiu medzi podporované zdroje, uviedli desiati ministri členských štátov Európskej únie zodpovedných za energetiku. V pondelok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva.

"Pripájame sa k názoru 20 odborových zväzov zastupujúcich belgických, bulharských, českých, fínskych, francúzskych, maďarských, litovských, rumunských, slovenských a slovinských energetických pracovníkov, ktorí tvrdia, že zahrnutie jadrovej energie do taxonómie EÚ je nevyhnutné na boj proti zmene klímy a zvýšenie energetickej nezávislosti," uviedli ministri.

Signatári výzvy upozornili, že agresia Ruska na Ukrajine si vynútila prehodnotenie energetiky v Európe.

Jadrová energia ako základný zdroj nízkouhlíkovej energie môže podľa nich zohrávať zásadnú úlohu v energetickom mixe kompatibilnom s uhlíkovou neutralitou bez masívneho spoliehania sa na dovážanú energiu.

Je pritom dokázané, že klimatická neutralita a zaistenie bezpečnosti dodávok si budú vyžadovať investície vo výške 500 miliárd eur v nových zariadeniach na jadrovú energiu do roku 2050.

"Aby bolo možné odpovedať na túto výzvu, jadrová energia musí byť zahrnutá do politík GreenDeal a REPowerEUPlan tak, ako to bolo modelované v európskej strategickej dlhodobej vízii Čistá planéta pre všetkých, kde bolo jasne uvedené, že jadrová energia má spolu s obnoviteľnými zdrojmi potenciál tvoriť chrbticu bezuhlíkového európskeho energetického systému," zdôraznili ministri.

Európa potrebuje realistickú stratégiu výroby vodíka a nemala by sa vzhľadom na súčasné problémy závislosti od dovozu energie vo veľkej miere spoliehať na import. Naopak, potrebuje zvýšiť svoju kapacitu na výrobu dekarbonizovaného vodíka a zaviesť vhodný rámec pre rozvoj vodíka vyrábaného pomocou jadrovej energie.

"Vo svetle vyššie uvedených výziev vyzývame Európsku komisiu, aby rozšírila svoju činnosť a ako jeden z ďalších krokov aktualizovala jadrový ilustračný program (PINC) podľa článku 40 Zmluvy o Euratome, ktorý poskytuje prehľad cieľov a investícií potrebných v rámci celého jadrového cyklu," dodali ministri.

01 - Modified: 2023-02-02 18:19:06 - Feat.: - Title: Eurokomisia: Budeme pokračovať v sankciách proti Rusku. Ukrajina si môže byť istá, že jej pomôžeme s obnovou 02 - Modified: 2023-02-02 14:04:44 - Feat.: - Title: Európska únia schválila siedmu polmiliardovú platbu za zbrane pre Ukrajinu, ďalšie milióny idú na výcvik 03 - Modified: 2023-02-02 12:44:36 - Feat.: - Title: Habeck verí, že Európska únia sa vyhne sporu s USA o zelené dotácie. Môžu firmy donútiť odísť z Únie 04 - Modified: 2023-02-01 19:13:09 - Feat.: - Title: Europoslanci sa nevedia dohodnúť, či má Únia financovať hraničné ploty proti migrantom 05 - Modified: 2023-02-01 16:14:25 - Feat.: - Title: Únia vyčlenila ďalšiu finančnú pomoc pre Mjanmarsko a rohingských utečencov, čoraz viac ľudí nemá jedlo
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. február 2023 05:18