StoryEditor

Neexistuje žiadny dôvod na porušenie dohody o brexite, tvrdia Nemecko a Írsko

03.07.2022, 16:10
Autor:
TASRTASR

Neexistuje žiadne právne ani politické opodstatnenie pre plán britského premiéra Borisa Johnsona prepísať časti dohody s Európskou úniou o brexite, ktoré upravujú obchod so Severným Írskom. Upozornili na to v nedeľu Nemecko a Írsko.

Britský parlament zvažuje nový zákon, ktorý by jednostranne zmenil colné opatrenia na hraniciach medzi Britániou a jej provinciou Severné Írsko, ktoré v rámci dohody o brexite zostalo súčasťou európskej colnej únie.

Británia tvrdí, že zmeny sú potrebné na zmiernenie príliš zaťažujúcich podmienok tzv. severoírskeho protokolu, ktorý má zabrániť tvrdej hranici medzi britskou provinciou a susedným Írskom, členským štátom EÚ. Preto prebiehajú colné kontroly na niektoré tovary dovážané do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva. Johnson tvrdí, že tieto kontroly vytvárajú napätie, ktoré ohrozuje mierovú dohodu v regióne z roku 1998.

Ministri zahraničných vecí Nemecka a Írska však v článku pre nedeľné noviny Observer tento argument odmietli. "Neexistuje žiadne právne ani politické opodstatnenie na jednostranné porušenie medzinárodnej dohody uzavretej len pred dvoma rokmi," uviedli nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a jej írsky kolega Simon Coveney.

"Predloženie legislatívy nevyrieši problémy okolo protokolu. Namiesto toho to vytvorí nový súbor neistôt a sťaží hľadanie trvalých riešení," vyhlásili.

Johnsonova vláda tvrdí, že uprednostňuje hľadanie riešenia na základe rokovaní s EÚ, ale Brusel musí byť podľa nej flexibilnejší, aby to bolo možné. Naopak, EÚ tvrdí, že predložila celý rad možných riešení.

"Vyzývame britskú vládu, aby ustúpila od svojho jednostranného prístupu a prejavila rovnaký pragmatizmus a pripravenosť ku kompromisu, aký preukázala EÚ," uviedli Baerbocková a Coveney.

Legislatíva, známa ako zákon o severoírskom protokole, prešla minulý týždeň cez svoju prvú prekážku v britskom parlamente. Pred tým, ako sa stane zákonom, však bude musieť čeliť oveľa ťažším skúškam, pričom mnohí britskí poslanci sú proti porušovaniu zmluvných záväzkov.

Najbližšie sa o tejto legislatíve má rokovať v parlamente 13. júla.

01 - Modified: 2022-12-03 19:35:09 - Feat.: - Title: Predseda poľskej vládnej strany obvinil Nemecko zo snahy ovládať Európu ako počas vojny, spomenul "nadvládu" 02 - Modified: 2022-12-02 13:28:29 - Feat.: - Title: Bližšie k mobilite budúcnosti? Mercedes už v Nemecku legálne zaparkujete bez vodiča 03 - Modified: 2022-12-02 11:00:00 - Feat.: - Title: Morbídne susedské prípady. Seniorka vypla svojej susedke pľúcnu ventiláciu, hluk ju totiž rušil 04 - Modified: 2022-12-02 11:37:34 - Feat.: - Title: Britská reforma by mohla byť ďalším brexitom 05 - Modified: 2022-12-01 10:11:14 - Feat.: - Title: Berlín uznal hladomor na Ukrajine za genocídu. Chcú zakryť svoju nacistickú minulosť, reaguje Moskva
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. december 2022 07:40