StoryEditor

Británia odsúdila ruské zneužívanie vojnových zajatcov pre politický účely

02.07.2022, 16:21
Autor:
TASRTASR

Situáciu, v ktorej sa ocitli dvaja Briti, odsúdila aj britská pobočka ľudskoprávnej organizácie Amnesty International: "Je to fingovaný proces navrhnutý tak, aby vyvíjal diplomatický tlak na Britániu v neposlednom rade preto, že bol ohlásený krátko po tom, čo Británia oznámila veľkú dodávku zbraní pre Ukrajinu."

Britské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu odsúdilo "zneužívanie vojnových zajatcov" pre politické účely na Ukrajine. Ide o reakciu na správy o obvinení ďalších dvoch britských občanov zo "žoldnierskych aktivít", ktorých zajali proruské sily. TASR o tom informuje na základe správy televízie Sky news.

image

Separatisti obvinili zo žoldnierskych aktivít ďalších dvoch Britov

"Odsudzujeme zneužívanie vojnových zajatcov a civilistov pre politické účely a upozornili sme na to aj Rusko," uviedol britský rezort zahraničných vecí.

Svetové médiá v sobotu informovali, že v separatistickej Doneckej ľudovej republike (DĽR) na východe Ukrajiny obvinili zo "žoldnierskych aktivít" ďalších dvoch britských občanov - humanitárneho pracovníka Dylana Healyho a vojenského dobrovoľníka Andrewa Hilla.

"V súvislosti s ich prípadom sme v neustálom kontakte s ukrajinskou vládou a plne podporujeme Ukrajinu v jej snahe o ich prepustenie," dodal britský rezort diplomacie.

Britská vláda a Červený kríž tiež potvrdili, že sú v kontakte s Healym aj s ľuďmi, ktorí ho zadržiavajú.            

Situáciu, v ktorej sa ocitli Healy a Hill, v sobotu odsúdila aj britská pobočka ľudskoprávnej organizácie Amnesty International. "Je to fingovaný proces navrhnutý tak, aby vyvíjal diplomatický tlak na Britániu v neposlednom rade preto, že bol ohlásený krátko po tom, čo Británia oznámila veľkú dodávku zbraní pre Ukrajinu," uviedol krízový manažér AI Kristyan Benedict.

Podľa Benedicta existuje len malá šanca, že Healy a Hill budú mať v DĽR alebo v Rusku spravodlivý proces. Ich zadržiavanie je podľa neho ďalšou položkou v "katalógu vojnových zločinov", ktorých sa Rusko dopúšťa na Ukrajine.

Začiatkom júna súd v samozvanej DĽR, ktorej nezávislosť uznáva len Rusko a Sýria, odsúdil na trest smrti britských občanov Aidena Aslina a Shauna Pinnera. Aj oni čelili obvineniam zo "žoldnierskych aktivít". Londýn označil tento rozsudok za "fingovaný".

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. december 2022 21:33