Ako pre AFP vysvetlil Henrik Villadsen, ktorý je od roku 2018 koordinátorom projektov OBSE na Ukrajine, Rusko "má právomoc zablokovať mandát (stálej misie OBSE) na konci júna a povedalo, že to urobí".
Villadsen tak potvrdil skoršie vyhlásenie rotujúceho poľského predsedníctva OBSE, v ktorom oznamovalo ukončenie pôsobenia misie OBSE na Ukrajine "v dôsledku ruského veta".
Misia OBSE pomáha Ukrajine zosúladiť jej právne predpisy, inštitúcie a postupy s demokratickými normami. Zamestnáva 110 ľudí, väčšinou Ukrajincov, ktorí pracujú na približne 40 projektoch.
Ich práca zahŕňa zlepšenie kvality vody, odmínovacie práce, boj proti obchodovaniu s ľuďmi, korupcii a domácemu násiliu, priblížil Villadsen, ktorý mal na projekty na Ukrajine ročný rozpočet 3,6 milióna eur.
OBSE tiež podporovala Ukrajinu pri digitalizácii voličských zoznamov s cieľom vytvoriť jednotný register, ktorý by zabránil podvodom.
Rusko už zablokovalo rozšírenie monitorovacej misie OBSE na Ukrajine, ktorá od roku 2014 monitorovala ozbrojený konflikt medzi armádou bojujúcou na strane vlády v Kyjeve a proruskými separatistami na východe Ukrajiny. OBSE bola jediným medzinárodným orgánom monitorujúcim situáciu na mieste.
"Misia OBSE hrala kľúčovú úlohu pri poskytovaní objektívnych informácií z miesta. Napomáhala uzatváraniu prímerí a snažila sa zmierniť dosahy konfliktu na civilné obyvateľstvo," uviedol v apríli poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau.
Po vypuknutí vojny koncom februára stiahla OBSE z Ukrajiny väčšinu svojich pozorovateľov. Zostali tam ukrajinskí pracovníci, ktorí vykonávali administratívne úlohy, spresnila v apríli AFP.
Agentúra AFP pripomenula, že OBSE, sídliaca vo Viedni, bola založená v roku 1975 - na vrchole studenej vojny - na podporu vzťahov medzi vtedajším západným a východným blokom. V súčasnosti má 57 členských štátov vrátane členov NATO a spojencov Moskvy. Všetky rozhodnutia OBSE sa prijímajú konsenzom.