StoryEditor

WHO bude posudzovať, či pre opičie kiahne vyhlási globálny stav zdravotnej núdze

14.06.2022, 18:00
Autor:
TASRTASR

Účastníci zasadnutia posúdia, či je z tohto dôvodu potrebné vyhlásiť "globálny stav zdravotnej núdze", ako sa to stalo v prípade nového koronavírusu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvoláva na budúci týždeň svoj núdzový výbor v súvislosti s výskytom opičích kiahní  v desiatkach krajín sveta. Účastníci zasadnutia posúdia, či je z tohto dôvodu potrebné vyhlásiť "globálny stav zdravotnej núdze", ako sa to stalo v prípade nového koronavírusu.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v utorok novinárom povedal, že vzhľadom na súčasný výskyt opičích kiahní, ktorý označil za nezvyčajný a znepokojujúci, sa rozhodol na budúci štvrtok (23. júna) zvolať stretnutie núdzového výboru.

Tedros zvolanie stretnutia odôvodnil tým, že vírus sa správa nezvyčajne, objavuje sa v čoraz väčšom počte krajín a preto je potrebná koordinovaná reakcia medzinárodného spoločenstva. Poznamenal tiež, že WHO spolu s partnermi a odborníkmi pripravujú zmenu názvu opičích kiahní.

WHO v tejto spojitosti odporúča izoláciu infikovaných pacientov, ako aj dohľadávanie ich kontaktov. Naopak, neodporúča hromadné očkovanie obyvateľstva vzhľadom na nedostatočné klinické dáta a takisto obmedzené zásoby vakcín, povedal Tedros. O prípadnom očkovaní by sa malo rozhodovať v každom prípade samostatne na základe zváženia rizík a prospešnosti vakcíny pre daného jednotlivca.

Opičie kiahne sú zriedkavým nákazlivým ochorením vyskytujúcim sa väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne. Vírus opičích kiahní je však oveľa menej nebezpečný a nákazlivý než jeho smrtiaci príbuzný.

Medzi prejavy opičích kiahní patria napríklad horúčka, bolesť hlavy a vyrážky. Prípady tohto ochorenia sa v súčasnosti objavujú v západnej Európe, ako aj v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii.

WHO zaznamenala do utorka viac ako 1600 nahlásených prípadov opičích kiahní a takmer 1500 prípadov podozrenia na toto ochorenie v 39 krajinách sveta.

Pritom až v 32 z týchto krajín pred májom neevidovali nijaké známy prípady tohto ochorenia. V ďalších siedmich krajinách v Afrike sa tento vírus šíri už desaťročia. Z afrických krajín hlásili dosiaľ 72 smrteľných prípadov. Šéf WHO doplnil, že možné úmrtie na opičie kiahne preverujú v Brazílii.

01 - Modified: 2024-11-21 12:58:43 - Feat.: - Title: Šéfa WHO počas samitu v Brazílii nakrátko hospitalizovali 02 - Modified: 2024-11-13 09:00:34 - Feat.: - Title: V metropole Konga nezačali očkovanie proti opičím kiahňam, chýbajú vakcíny 03 - Modified: 2024-11-11 10:28:03 - Feat.: - Title: Svetová zdravotnícka organizácia rozhodne, či opičie kiahne stále predstavujú medzinárodný stav ohrozenia 04 - Modified: 2024-11-06 07:35:41 - Feat.: - Title: Nový variant choroby mpox sa prvýkrát preniesol medzi ľuďmi v Európe 05 - Modified: 2024-11-05 21:05:44 - Feat.: - Title: Nový variant choroby mpox sa prvýkrát preniesol medzi ľuďmi v Európe, hlási WHO
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
22. november 2024 02:58