StoryEditor

Neúčasť SaS na koaličných radách problémy nevyrieši, tvrdí publicista Hrabko

09.06.2022, 07:24
Autor:
TASRTASR

Problémy, ktoré by sa riešili na koaličnej rade, sa podľa Juraja Hrabka len presunú na inú úroveň, najskôr vládnu alebo parlamentnú.

Neúčasť SaS na rokovaniach koaličnej rady neprispeje k vyriešeniu problémov, naopak, prinesie nový, keďže bude dočasne vyradená jedna platforma na vzájomnú komunikáciu. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Problémy, ktoré by sa riešili na koaličnej rade, sa podľa neho len presunú na inú úroveň, najskôr vládnu alebo parlamentnú. "Situáciu to neupokojí. Sledujeme tým len ďalší rozklad vládnej koalície, rozklad pravidiel a rozklad štátu," vyhlásil Hrabko.

Štandardne by sa napríklad právo veta vyplývajúce z koaličnej zmluvy malo podľa neho uplatňovať na rokovaniach koaličnej rady. "V koaličnej zmluve neplatí už veľmi veľa vecí. Ale malo by to byť tak, že veto si treba uplatniť na koaličnej rade. Návrh, ktorý nie je vydiskutovaný na koaličnej rade, by sa nemal dostať ani na vládu, nieto ešte do parlamentu,“ upozornil Hrabko.

Zároveň dodal, že dnes si každá vládna strana vykladá koaličnú zmluvu ako chce. „Richard Sulík hovorí, že bude niečo vetovať vo vláde alebo v parlamente, ostatní koaliční partneri hovoria, že veto budú rešpektovať. Uvidíme, ako to bude,“ poznamenal Hrabko.

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie tzv. protiinflačný balík. Hlava štátu pripomenula, že nerozporuje časti, ktoré majú umožniť okamžitú pomoc. Prekáža jej, že ustanovenia, ktoré majú platiť od nového roka, boli schválené v skrátenom legislatívnom konaní. "Čo sa týka zrýchleného konania, prezidentka už v prejave v roku 2020 konštatovala, že takéto skrátené legislatívne konanie nemieni tolerovať. A doteraz ho napriek tomu tolerovala. Parlament prijal už zhruba stovku vecí v skrátených legislatívnych konaniach," poznamenal Hrabko.

Doterajšia prax podľa neho ukazuje, že strany vládnej koalície zvyčajne nadužívajú možnosť skráteného legislatívneho konania a opozičné strany im to vyčítajú. "Keď sa karta otočí a stanú sa vládnymi stranami, začnú nadužívať skrátené legislatívne konanie a protestujú tie, ktoré ho nadužívali dovtedy," povedal Hrabko.

Pripomenul, že ústavný súd už v minulosti v súvislosti so skráteným legislatívnym konaním rozhodol tak, že prípadné procesné pochybenia parlamentu pri rokovaní o návrhu zákona sú odstránené záverečným hlasovaním.

01 - Modified: 2023-09-22 10:00:55 - Feat.: - Title: Sulík: Volvo už má povolenie na výstavbu závodu. Ak bude ministrom, chce získať aj baterkáreň 02 - Modified: 2023-09-22 09:36:56 - Feat.: - Title: SaS chce zrýchliť čerpanie eurofondov aj elektronizáciu procesov 03 - Modified: 2023-09-21 21:09:19 - Feat.: - Title: Fica sa dotklo, ako Šimečka označil jeho kolegov. Nie kumpáni, ale oligarchovia, opravil sa šéf PS 04 - Modified: 2023-09-21 14:13:59 - Feat.: - Title: Buďte zodpovední a neklamte voličov. SaS vyzvala strany s nízkymi preferenciami k odstúpeniu z volieb 05 - Modified: 2023-09-21 09:16:21 - Feat.: - Title: Demokrati vyzvali SaS, KDH a progresívcov, aby vylúčili Hlas z povolebnej spolupráce
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. september 2023 07:20