StoryEditor

Biden na summite Amerík vyzval lídrov, aby doma ukázali, že demokracia funguje

09.06.2022, 07:02
Autor:
TASRTASR

Americký prezident privítal regionálnych lídrov v divadle v Los Angeles - hlavnom meste zábavy - tanečným predstavením, ktoré zostavil Emilio Estefan, čím sa začali dva dni stretnutí zamarených na migráciu, klimatické zmeny a potravinovú neistotu.

Americký prezident Joe Biden vyzval v stredu lídrov Amerík, aby svojim občanom ukázali, že demokracia funguje. Týmito slovami Biden otvoril summit Organizácie amerických štátov (OAŠ), na ktorom sa v americkom meste Los Angeles zišla väčšina lídrov krajín Severnej a Južnej Ameriky. 

"V čase, keď je demokracia na celom svete napádaná, dovoľte nám sa znovu zjednotiť a obnoviť naše presvedčenie, že demokracia je nielen jedinou určujúcou črtou, no i základnou zložkou budúcnosti Amerík," uviedol Biden.

"Na tomto summite máme možnosť spojiť sa okolo odvážnych myšlienok a ambicióznych činov a môžeme našim občanom ukázať neuveriteľnú moc demokracie," dodal Biden.

Americký prezident privítal regionálnych lídrov v divadle v Los Angeles - hlavnom meste zábavy - tanečným predstavením, ktoré zostavil Emilio Estefan, čím sa začali dva dni stretnutí zamarených na migráciu, klimatické zmeny a potravinovú neistotu.

Biden zároveň na otvorení summitu tiež priznal, že medzi niektorými krajinami regiónu badať rozdiely. AFP tieto jeho slová dala do súvislosti s neúčasťou mexického prezidenta Manuela Lópeza Obradora, ktorý sa na summite odmietol zúčastniť, pretože naň Biden nepozval lídrov Kuby, Nikaraguy a Venezuely - krajín, ktoré USA vnímajú ako nedemokratické.

"Náš región je veľký a rozmanitý. Nezhodneme sa vždy na všetkom," uviedol Biden. Zároveň dodal, že demokratické krajiny dokážu pracovať na nezhodách so vzájomným rešpektom a na základe spoločného dialógu.

Šéf Bieleho domu zároveň na otvorení summitu predstavil plán na podporu ekonomickej spolupráce s krajinami Južnej Ameriky, ktorý je podľa agentúry Reuters zameraný na potlačenie rastúceho vplyvu Číny v tomto regióne. Podľa agentúry AFP tento plán obsahoval "veľa nápadov, no málo záväzkov".

01 - Modified: 2022-08-12 12:20:31 - Feat.: - Title: Významné čínske firmy plánujú odísť z akciového trhu v USA 02 - Modified: 2022-08-12 05:47:56 - Feat.: - Title: Taliban ovládol Afganistan po rýchlej ofenzíve, krajina čelí kríze a návratu drakonických zákonov 03 - Modified: 2022-08-11 20:49:15 - Feat.: - Title: Americký minister spravodlivosti potvrdil, že osobne schválil raziu u Trumpa 04 - Modified: 2022-08-11 19:11:00 - Feat.: - Title: Ruský vrtuľník už trikrát narušil aljašskú zónu protivzdušnej obrany, tvrdia Američania 05 - Modified: 2022-08-11 18:40:00 - Feat.: - Title: Trump sa na prokuratúre viac než 400 ráz odvolal na právo nevypovedať
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
12. august 2022 15:58