StoryEditor

Droba plánuje výstavbu nájomných bytov v Bratislave, vytypoval dve vhodné lokality

02.06.2022, 13:43
Autor:
TASRTASR

Nájomné byty majú slúžiť najmä ako štartovacie byty pre učiteľov škôl v pôsobnosti bratislavského kraja či zamestnancov krajských zariadení sociálnych služieb.

Bratislavský samosprávny kraj plánuje výstavbu nájomných bytov. Reaguje tak na zadlženosť rodín, vysoké ceny nájomného i celkový nedostatok bytov. Nové nájomné byty majú vzniknúť prestavbou existujúcich budov vo vlastníctve kraja.

Slúžiť majú najmä ako štartovacie byty pre učiteľov škôl v pôsobnosti kraja či zamestnancov krajských zariadení sociálnych služieb. 

"V Bratislavskom kraji evidujeme najnižšiu dostupnosť bytov na Slovensku. Na území kraja sa priemerne ročne dokončuje 5000 nových bytov, čo však nepokrýva dopyt. Výstavba a obstarávanie obecných nájomných bytov má od roku 2010 klesajúcu tendenciu," skonštatoval župan Juraj Droba.

Kraj preto pristúpil k analýze budov v jeho vlastníctve. Zameral sa na tie, ktoré nie sú využívané, prípadne neplnia svoj účel a sú vhodné pre ich transformáciu na nájomné bývanie. Ako najvhodnejšie pre tento zámer boli vyhodnotené budovy na Ivanskej ceste v bratislavskej Trnávke a na Úderníckej ulici v Petržalke.

V prvom prípade ide o areál Strednej odbornej školy technológií a remesiel, kde kraj zrekonštruoval Centrum odborného vzdelávania a prípravy. Samotná budova je využívaná len čiastočne, rekonštrukciou by mohlo vzniknúť 58 bytových jednotiek.

Druhá vytypovaná budova sa nachádza v susedstve bytových domov, neďaleko Železničnej stanice Bratislava-Petržalka a v blízkosti bývalého priemyselného areálu Matadorky, lokalita prechádza transformáciou z priemyselnej zóny na rezidenčnú.

V tomto prípade ide o bývalú budovu stredného odborného učilišťa strojárskeho, ktorá sa na svoj účel aktuálne nevyužíva. V novom bytovom dome by sa malo vytvoriť 13 bytových jednotiek.

Zámer budovania nájomných bytov odsúhlasili krajskí poslanci. Kraj tak môže pristúpiť k predprojektovej príprave, obstaraniu projektovej dokumentácie a začatiu potrebných legislatívnych krokov a postupov.

Presné náklady budú vyčíslené v rámci projektovej dokumentácie. BSK na to plánuje využiť aj dotačný mechanizmus Ministerstva dopravy a výstavby.

01 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Droba a Vallo očami svojich predchodcov. Stroskotávajú na doprave 02 - Modified: 2022-08-26 10:38:07 - Feat.: - Title: Nerozumiem, ako môže Hlas podporovať Drobu, vyhlásil Fico. Smer a SNS prišli so spoločným kandidátom 03 - Modified: 2022-08-23 11:14:25 - Feat.: - Title: Budeme musieť škrtiť a šetriť. Droba varoval pred následkami vysokých cien energií 04 - Modified: 2022-08-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Nájomné byty poslúžia zamestnancom bohatších firiem 05 - Modified: 2022-08-15 12:36:46 - Feat.: - Title: V nájomných bytoch sa bude bývať o polovicu lacnejšie. Ľudia ušetria stovky eur, vyhlasuje Sme rodina
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. október 2022 20:46