Na snímke Staromestská ulica v Bratislave. FOTO: TASR/Pavel Neubauer  
StoryEditor

Mesto Bratislava žiada prezidentku, aby nepodpísala protiinflačný balík

26.05.2022, 11:01
Autor:
TASRTASR

Hlavné mesto upozorňuje, že protiinflačný balíček zákonov má byť financovaný zásadným obmedzením služieb a rozvoja a údržby infraštruktúry v mestách a obciach.

Mesto Bratislava odmieta parlamentom schválený protiinflačný balíček. Apeluje na prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nový zákon nepodpísala a aby pred opätovným prerokovaním konzultovala vláda návrh so samosprávami. Hlavné mesto upozorňuje, že protiinflačný balíček zákonov má byť financovaný zásadným obmedzením služieb a rozvoja a údržby infraštruktúry v mestách a obciach. Bratislavská samospráva to uviedla vo svojom vyhlásení, ktoré vo štvrtok zobralo mestské zastupiteľstvo na vedomie.

Bratislava považuje za správne, že vláda chce riešiť dôsledky zdražovania. Ako však podotýka, problém vláda nemôže riešiť tým, že dodatočný príspevok pre niektoré rodiny zaplatí odčerpaním zdrojov na údržbu a rozvoj škôl, jedální, športovísk, detských ihrísk, ciest, verejných priestorov či domovov sociálnych služieb.

image

Matovič: Slovensko sa môže stať výkladnou skriňou prorodinnej politiky v Únii

Pripomína, že značnú časť infraštruktúry, ktorú denne používajú a na ktorú sa spoliehajú všetci obyvatelia vo svojich bežných životoch, financuje a udržiava práve samospráva. "Vládny návrh je len prelievanie problému," vyhlásilo hlavné mesto.

Rodinám štát podľa bratislavskej samosprávy prispeje do domáceho rozpočtu, zároveň však ich deti oberie o kvalitné a dostupné školy a škôlky. "Niektorým rodinám prinesie štedrejší daňový bonus, ale zamlčí fakt, že v konečnom dôsledku toto rozhodnutie vlády môže spôsobiť zvýšenie iných poplatkov, ktoré aj tak zaplatia všetci obyvatelia," podotkla.

Bratislava pripomína, že ona i ďalšie mestá a obce na Slovensku v posledných rokoch jasne ukázali, že vedia mimoriadne efektívne riešiť problémy vzniknuté v dôsledku kríz, či už pandémie, alebo vojny na Ukrajine. Tvrdí však, že v posledných rokoch vláda zaviedla viaceré legislatívne zmeny, ktoré museli byť financované z rozpočtov samospráv a bez adekvátnej kompenzácie zo strany štátu.

image

Matovičov zákon narazí na realitu. Niektorých rodičov potrápi aplikácia a behanie po úradoch

"Dnes ide v Bratislave o kumulatívnu hodnotu desať miliónov eur ročne, ktorá už dávno pohltila všetky vyššie výnosy z dane z príjmu fyzických osôb, na ktoré sa minister financií opakovane odvoláva," vyhlásilo hlavné mesto.

Upozornilo, že samosprávy pomáhali obyvateľom zvládnuť pandémiu ochorenia COVID-19, vláda však dodnes hlavnému mestu nekompenzovala negatívne dosahy tejto krízy na mestské financie na úrovni 46 miliónov eur (vrátane 30 miliónov eur výpadku tržieb v mestskej hromadnej doprave). "Namiesto spravodlivej kompenzácie chce dnes vláda samosprávam zobrať ešte viac," skonštatovalo mesto a vyjadrilo presvedčenie, že existujú kompenzačné opatrenia, ktoré môžu pomôcť rodinám v núdzi, a to aj bez toho, aby bolo ohrozené fungovanie samospráv a služieb pre všetkých obyvateľov.

Minister financií Igor Matovič tvrdí, že samosprávy nebudú mať menej peňazí, ako majú v súčasnosti. Deklaruje, že štát poctivým samosprávam určite podá pomocnú ruku, a to rôznymi spôsobmi.

 

01 - Modified: 2022-05-25 15:39:13 - Feat.: 1 - Title: Obce a mestá Záhoria na protest voči protiinflačnému balíčku zhasnú vo štvrtok verejné osvetlenie 02 - Modified: 2022-05-25 16:00:00 - Feat.: 1 - Title: Župan Viskupič o inflačnom balíčku: Znie tu jeden falošný tón, s Igorom sa názorovo rozchádzam 03 - Modified: 2022-05-25 06:55:02 - Feat.: 0 - Title: Matovič je opäť vo forme. Bohužiaľ 04 - Modified: 2022-05-25 08:15:30 - Feat.: 1 - Title: Pozrite si, ktoré deti oberie Matovičova reforma o rodičov
01 - Modified: 2022-08-13 20:23:55 - Feat.: - Title: Predsedom novej strany obcí a miest SOM Slovensko sa stal Jozef Krúpa, starosta Záhorskej Bystrice 02 - Modified: 2022-08-13 18:01:21 - Feat.: - Title: Nehoda pri Kittsee si vyžiadala tri životy. Na vine je prevádzač, ktorý sa vyhýbal policajnej kontrole 03 - Modified: 2022-08-13 13:38:42 - Feat.: - Title: Ukrajina dostala prvé štyri z ôsmich objednaných húfnic Zuzana 2, potvrdil slovenský rezort obrany 04 - Modified: 2022-08-13 07:42:20 - Feat.: - Title: Pokračuje rozlúčka s kardinálom Tomkom. Verejnosť mu dnes môže prejaviť úctu v Katedrále sv. Martina 05 - Modified: 2022-08-12 11:06:56 - Feat.: - Title: Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
14. august 2022 03:25