Panoramatický pohľad na Kremeľ. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Máme peniaze a ochotu. Rusko chce splácať zahraničný dlh v rubľoch

25.05.2022, 14:23
Autor:
TASRTASR

Oznámenie z Moskvy prišlo deň po tom, ako USA potvrdili ukončenie výnimky, čo spôsobí ďalšie problémy Rusku, ktoré sa snaží získať prostriedky pre investorov a vyhnúť sa vyhláseniu platobnej neschopnosti.

Rusko začne platiť svoj zahraničný dlh v rubľoch po tom, ako Spojené štáty ukončili výnimku, ktorá Moskve umožňovala uskutočňovať platby v dolároch. Oznámilo to v stredu ruské ministerstvo financií (MF). TASR správu prevzala z agentúr AFP a Bloomberg.

"S poznamenaním, že odmietnutie predĺžiť túto licenciu znemožňuje pokračovať v splácaní zahraničného dlhu vlády v amerických dolároch, platby sa budú vykonávať v ruskej mene," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení

"Súčasná situácia nemá nič spoločné s rokom 1998, keď Rusko nemalo dostatok financií na zaplatenie svojich dlhov," uviedol minister financií Anton Siluanov s odkazom na rok, keď Rusko neuhradilo svoje záväzky v hodnote približne 40 miliárd amerických dolárov (37,31 miliardy eur).

image

Bielorusko kvôli sankciám príde tento rok o 30 percent vývozu, odhaduje vláda

Oznámenie z Moskvy prišlo deň po tom, ako USA potvrdili ukončenie výnimky, čo spôsobí ďalšie problémy Rusku, ktoré sa snaží získať prostriedky pre investorov a vyhnúť sa vyhláseniu platobnej neschopnosti.

Rusko čelí "umelej situácii vytvorenej nepriateľským národom," povedal Siluanov. "Máme peniaze a ochotu zaplatiť," dodal.

Platby v rubľoch sa uskutočnia na účty typu C zahraničných investorov, ku ktorým budú mať prístup po podaní žiadosti v ruskom národnom zúčtovacom depozitári, spresnilo ministerstvo.

Rusko tlačia bližšie k potenciálnemu bankrotu sankcie a reštrikcie Západu za jeho inváziu na Ukrajinu. Americké banky a jednotlivci majú zákaz prijímať platby za dlhopisy od ruskej vlády od polnoci z utorka (24. 5.) na stredu newyorského času.

Rusko má v piatok uhradiť splátky z dlhopisov vo výške približne 100 miliónov dolárov Vzhľadom na to, že očakávalo ukončenie výnimky, začalo už minulý týždeň prevádzať peniaze, aby malo časový náskok a predbehlo obmedzenia. Uviedlo pritom, že po zaslaní finančných prostriedkov vyplácajúcemu zástupcovi považuje záväzky z dlhu za splnené.

Presnejšie, ruské ministerstvo financií 20. mája oznámilo, že poslalo peniaze ruskému zúčtovaciemu depozitáru, aj keď nemalo jasno v tom, či depozitár bude schopný nasmerovať tieto prostriedky sám k zahraničným držiteľom ruských eurobondov.

Ak sa peniaze nedostanú k držiteľom medzinárodných dlhopisov včas, hrozí Rusku platobná neschopnosť.

01 - Modified: 2022-07-31 13:03:33 - Feat.: - Title: Nechceme byť tvárou vojny. „Ruský svet“ je Buriatom cudzí. Bojovať za neho nechcú 02 - Modified: 2022-07-31 12:12:36 - Feat.: - Title: Pri útoku na Mykolajiv zomrel jeden z najbohatších Ukrajincov Olexij Vadaturskyj 03 - Modified: 2022-07-31 08:56:02 - Feat.: - Title: A kto nám bude pískať? KHL chýbajú rozhodcovia, zbohom jej stihli dať už aj Česi 04 - Modified: 2022-07-31 06:06:19 - Feat.: - Title: Ukrajinci sa mali pokúsiť prekaziť Deň námorníctva. Na veliteľstvo Čiernomorskej flotily zaútočil dron 05 - Modified: 2022-07-31 05:40:23 - Feat.: - Title: Nočné ostreľovanie a kazetová munícia. Ruské útoky zacielili na tri ukrajinské mestá
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. júl 2022 15:50