Bývalý španielsky kráľ Juan Carlos mávajúci ľuďom zo svojej lode. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Bývalý španielsky kráľ prišiel po dvoch rokoch do vlasti. Návrat vyvolal silné politické reakcie

23.05.2022, 17:40
Autor:
TASRTASRČTKČTK

Juan Carlos letecky pricestoval do Španielska z Abú Zabí minulý týždeň v piatok na trojdňové preteky plachtových lodí, na ktorých sa zúčastnil so svojou jachtou Bribon.

Škandálmi poškvrnený bývalý španielsky kráľ Juan Carlos navštívil v pondelok v Madride svojho syna a súčasného panovníka Filipa VI. Stalo sa tak počas krátkeho, ale kontroverzného návratu exmonarchu do vlasti po dvoch rokoch dobrovoľného exilu v Spojených arabských emirátoch, informuje tlačová agentúra AFP.

Stretnutie sa uskutočnilo na záver prvej návštevy bývalého kráľa v Španielsku, odkedy sa v auguste 2020 presťahoval do SAE.

Úcta z minulosti

Juan Carlos (Ján Karol I.) celé desaťročia požíval úctu za to, že po smrti diktátora Francisca Franca v roku 1975 viedol Španielsko k demokracii. Škandály týkajúce sa jeho financií a súkromného života ho však prinútili v roku 2014 po takmer 40 rokoch na tróne abdikovať v prospech svojho syna a následne opustiť Španielsko.

Juan Carlos (84) letecky pricestoval do Španielska z Abú Zabí minulý týždeň v piatok na trojdňovú regatu (preteky plachtových lodí), na ktorej sa zúčastnil so svojou jachtou Bribon.

V pondelok ráno dorazil do kráľovského paláca Zarzuela v Madride priamo z regaty, ktorá sa konala pri pobrežnom meste Sanxenxo v autonómnom spoločenstve Galícia na severozápade krajiny.

Exmonarcha sa od svojho odchodu do SAE nevidel ani so svojou odlúčenou manželkou, kráľovnou Sofiou. Po súkromnom rodinnom stretnutí odletel späť do emirátov, uviedol kráľovský palác.

Návšteva nasledovala po marcovom rozhodnutí prokuratúry ukončiť vyšetrovanie finančných záležitostí bývalého kráľa – čiastočne preto, že bol počas svojho pôsobenia na tróne chránený pred trestným stíhaním a zároveň došlo k premlčaniu.

Snaha napraviť renomé

Kráľ Filip VI. sa od svojho nástupu na trón v roku 2014 od svojho korupčníckeho otca dištancoval v snahe napraviť renomé španielskej monarchie. Juana Carlosa v exile nenavštívil ani raz a oficiálne s ním až do minulého týždňa netelefonoval.

Návrat bývalého monarchu, o ktorom španielske médiá špekulovali od začiatku týždňa, vyvolal silné politické reakcie. Podľa agentúry AFP vláda premiéra Pedra Sáncheza odmietala, aby Juan Carlos I. býval v kráľovskom paláci.

Podľa podpredsedníčky vlády Nadie Calviňovej bývalá hlava štátu musí stále vysvetliť množstvo okolností, napríklad ohľadom nadobudnutia rozsiahleho majetku. Konzervatívna Ľudová strana naopak návrat privítala. Podľa nej "vláda nemá, čo rozhodovať o tom, či sa nejaký Španiel môže vrátiť domov alebo nie".

Juan Carlos sa má podľa AFP znova vrátiť do Sanxenxa o tri týždne, keď sa tam bude konať ďalšia regata.

01 - Modified: 2023-01-27 19:12:39 - Feat.: - Title: V Španielsku vzali do väzby muža podozrivého z rozosielania listových bômb 02 - Modified: 2023-01-26 20:13:03 - Feat.: - Title: Moslimovia v španielskom Algeciras odsúdili útoky imigranta v kostoloch 03 - Modified: 2023-01-26 12:13:38 - Feat.: - Title: Muž, ktorý v španielskych kostoloch zabíjal mačetou, mal byť už pred útokom deportovaný 04 - Modified: 2023-01-25 22:26:26 - Feat.: - Title: Muž útočil v kostoloch na juhu Španielska, úrady majú podozrenie na terorizmus. Jeden človek je mŕtvy 05 - Modified: 2023-01-25 13:47:31 - Feat.: - Title: Spojenci po súhlase Berlína nestrácajú čas. Tanky Leopard je Ukrajine pripravené poslať aj Španielsko
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
28. január 2023 03:42