Muž s ochranným rúškom kráča okolo sochy čínskeho hliadkujúceho leva v Pekingu. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Tempo rastu čínskej ekonomiky môže prvýkrát za takmer 50 rokov zaostať za USA

21.05.2022, 10:27
Autor:
TASRTASR

Vláda v Pekingu zavádza síce fiškálne, monetárne a stimulačné opatrenia na podporu hospodárstva, ich vplyv je však "otupený" politikou nulovej tolerancie ochorenia COVID-19.

Tempo rastu čínskej ekonomiky môže tento rok, prvýkrát od roku 1976, zaostať za hospodárskym rastom USA. Uviedli to ekonómovia agentúry Bloomberg Economics.

Podľa ich odhadu sa hrubý domáci produkt Číny, druhej najväčšej svetovej ekonomiky, tento rok zvýši len o dve percentá, zatiaľ čo HDP najväčšieho svetového hospodárstva, USA, vzrastie o 2,8 %.

Vláda v Pekingu zavádza síce fiškálne, monetárne a stimulačné opatrenia na podporu hospodárstva, ich vplyv je však "otupený" politikou nulovej tolerancie ochorenia COVID-19. Tá si vyžaduje prísne obmedzenia aktivity, keď dôjde k objaveniu nákazy.

Na druhej strane USA, hoci zápasia s vysokou infláciou, sú stále poháňané silným náborom nových zamestnancov a výdavkami spotrebiteľov.

Spodný koniec spektra

Odhad Bloomberg Economics je na spodnom konci spektra, pričom stredná prognóza rastu HDP Číny v roku 2022 je stále nad štyrmi percentami.

Ak budú mať experti Bloomberg Economics pravdu, bolo by to prvýkrát od roku 1976 (keď sa Čína preberala z "búrlivej" kultúrnej revolúcie), kedy by tempo rastu HDP Číny zaostalo za rastom HDP Spojených štátov.

image

Čínsky prístup k pandémii ohrozuje svetový rast. Tamojší priemysel sa prepadá

Od "reformy a otvorenia sa" koncom 70. rokov 20. storočia sa Čína tešila z rýchlejšej expanzie ekonomiky než USA.

Americký prezident Joe Biden, ktorý nalieha na zákonodarcov v Kongrese, aby schválili balík právnych predpisov zameraných na posilnenie konkurencieschopnosti USA voči Číne, by určite využil tento výsledok. Svoju ekonomickú agendu čiastočne zameral na demonštráciu toho, že sa západné demokracie dokážu postaviť čínskemu autoritárskemu modelu.

Pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga je v stávke oveľa viac. Všeobecne sa očakáva, že si v tomto roku zabezpečí tretie funkčné obdobie na poste šéfa Komunistickej strany, čo by bol precedens. Okrem toho 2-percentné tempo rastu by bolo hlboko pod oficiálnym vládnym cieľom na úrovni zhruba 5,5 percenta v tomto roku.

Najnižší cieľ za posledné roky

Bolo by to tiež prvýkrát, keď by hospodársky rast tak výrazne zaostal za cieľom, odkedy vláda v Pekingu začala koncom 90. rokov s takýmito praktikami. Čínska vláda nezverejnila cieľ pre hospodársky rast len v roku 2020, keď vypukla pandémia nového koronavírusu.

image

Masaker na akciovom trhu. Pre osem gigantov prišiel o polovicu hodnoty

Tohtoročný cieľ na úrovni "približne 5,5 percenta", je najnižší doteraz stanovený a čínski lídri ho vytýčili ešte pred zavedením množstva blokád v kľúčových hospodárskych centrách, ako je Šanghaj.

Niektorí ekonómovia teraz odhadujú, že HDP Číny v tomto 2. štvrťroku klesne. Naznačujú to údaje o zníženie maloobchodných tržieb a priemyselnej výroby v apríli v dôsledku blokád. Domnievajú sa tiež, že cieľ vlády bol príliš ambiciózny už pred zavedením reštrikcií.

Peking má však stále priestor na stimuly, ktoré môžu vrátiť rast ekonomiky na "správnu cestu". Až na konci roka sa tak ukáže, či USA tento rok dokážu predbehnúť Čínu, pokiaľ ide o tempo rastu hospodárstva.

01 - Modified: 2022-07-01 08:34:44 - Feat.: - Title: Tankery predbehli potrubie. Únia má prvýkrát viac plynu z USA ako z Ruska 02 - Modified: 2022-06-30 19:02:20 - Feat.: - Title: Stoltenberg: Rusko a Čína presadzujú svoje záujmy v Afrike a na Blízkom východe. Situáciu monitorujeme 03 - Modified: 2022-06-30 18:45:42 - Feat.: - Title: Pentagón testoval hypersonický raketový systém. Po vznietení paliva nastali problémy 04 - Modified: 2022-06-30 16:23:18 - Feat.: - Title: Ďalšia pomoc pre Ukrajinu: USA poskytnú Kyjevu zbrane za 800 miliónov dolárov 05 - Modified: 2022-06-30 10:13:21 - Feat.: - Title: Česká finančná skupina PPF chce odísť z Číny
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. júl 2022 10:46