Príslušníci ruských jednotiek hliadkujú pred vstupom do hydroelektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Ruské sily sa podľa Kyjeva chystajú na nový útok cez rieku Severný Donec

21.05.2022, 10:15
Autor:
ČTKČTK

Predchádzajúci pokus agresora postaviť pontónový most a prejsť Severný Donec pri obci Bilohorivka skončil drvivým neúspechom.

Ruské sily sa chystajú obnoviť útočné operácie v smere na mestá Jampil a Siversk v Doneckej oblasti s ďalším pokusom o prechod cez rieku Severný Donec. Vo svojom pravidelnom rannom hlásení o situácii na bojiskách o tom dnes informoval ukrajinský generálny štáb.

Predchádzajúci pokus agresora postaviť pontónový most a prejsť Severný Donec pri obci Bilohorivka skončil drvivým neúspechom. Ukrajinská armáda intenzívnou paľbou zničila nielen premostenie, ale podľa odhadov z leteckých snímok aj na 70 ruských bojových vozidiel, prevažne obrnených.

image

Zelenskyj: Rusko by malo byť finančne zodpovedné za škody na Ukrajine

O tom, že ruské invázne sily budujú cez rovnaký vodný tok ďalší pontónový most, ukrajinské velenie informovalo už v piatok večer. Tentokrát sa o to Rusi snažia pri dedine Jaremivka, približne 20 kilometrov juhovýchodne od mesta Izjumu.

Generálny štáb dnes tiež uviedol, že nepriateľ vo východnej operačnej zóne pokračuje v útočných akciách s cieľom získať úplnú kontrolu nad celým územím Doneckej a Luhanskej oblasti a udržať si pozemný koridor s dočasne okupovaným Krymom.

"Ostreľovanie pokračuje po celej frontovej línii av hĺbke obrany našich jednotiek v doneckom operačnom priestore av smere na Slavjansk," konštatovalo velenie ukrajinských síl.

image

Ruská armáda tvrdí, že prevzala kontrolu nad oceliarňou Azovstaľ v Mariupole

Obranné pozície agresor ostreľoval v priestore ukrajinských pohraničných obcí v Sumskej a Černihivskej oblasti, spresnil okrem iného štáb. Upozornil tiež, že naďalej hrozí nebezpečenstvo leteckých a raketových úderov vedených z územia Bieloruska.

Podľa britského ministerstva obrany ale Rusko zrejme trpí nedostatkom vhodných prieskumných bezpilotných lietadiel, potrebných na určovanie cieľov pre letecké a delostrelecké údery. Tento nedostatok je podľa Londýna umocnený obmedzením domácej výroby týchto prostriedkov, ktoré vyplýva zo sankcií uvalených na Rusko za jeho agresiu voči Ukrajine.

"Ak bude Rusko aj naďalej strácať bezpilotné lietadlá súčasným tempom, ruské spravodajské služby a prieskumná schopnosť sa budú ďalej zhoršovať, čo negatívne ovplyvní operačnú efektivitu," citovala agentúra Reuters zo správy britského ministerstva obrany.

22. jún 2022 08:05