Sedemdesiatročné spojenectvo medzi Spojenými štátmi a Južnou Kóreou bolo postavené na odmietaní zmien hraníc silou, na spolupráci pri odstrašovaní KĽDR a na udržiavaní slobody a otvorenosti indopacifického regiónu. Pri stretnutí s novým juhokórejským prezidentom Jun Sok-jolom to dnes v Soule povedal americký prezident Joe Biden.
Jun zdôraznil, že ďalšími dôvodmi na rozvíjanie vzájomného spojenectva je transformácia obchodných a dodávateľských reťazcov. Spojené štáty a Južná Kórea by podľa neho mali spolupracovať napríklad na výrobe batérií a polovodičov.
Biden začal svoju prvú návštevu Ázie vo funkcii amerického prezidenta vo štvrtok, keď sa po prílete do Južnej Kórey vydal do výrobného centra polovodičov Samsung Electronics a prvýkrát sa stretol s Junom. Ten sa ujal vedenia krajiny 10. mája a sľúbil, že s Washingtonom prehĺbia vzťahy.
Agentúra AP k tomu poznamenala, že obe strany hľadajú cestu, ako najlepšie preveriť jadrovú hrozbu zo strany komunistickej Severnej Kórey, a to v čase, keď je malá nádej na skutočné diplomatické rokovania o tejto záležitosti.
Biden svojmu juhokórejskému náprotivku povedal, že vzájomné spojenectvo je založené na "zdieľanej obete" a bude postavené na novú úroveň, pretože dôraz na národnú bezpečnosť zosilňuje dodatočným zameraním na obchod a technológie.
Podľa vyhlásenia Bieleho domu obaja lídri potvrdili, že chcú rozšíriť svoju pozornosť aj mimo Kórejského polostrova, aby sa vysporiadali s globálnymi problémami vrátane ohrozenia medzinárodného poriadku založeného na pravidlách, ako je teraz ruská invázia na Ukrajinu. Okrem iného zdieľali znepokojenie nad rýchlym šírením ochorenia COVID-19 v Severnej Kórei a vyjadrili podporu spolupráci s medzinárodným spoločenstvom pri poskytovaní pomoci.
Po trojdňovej návšteve Soulu odcestuje americký prezident do Japonska, kde cestu po Ázii 24. mája zakončí na summite skupiny Quad.