Vlajka Európskej únie pred budovou Európskej komisie v Bruseli. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Bulharsko bude ďalej blokovať prístupové rozhovory so Severným Macedónskom o vstupe do EÚ

21.05.2022, 07:26

Sofia trvá na tom, aby Severné Macedónsko vo svojej ústave zakotvilo ochranu práv Bulharov, urobilo pokrok v historických sporoch medzi týmito dvoma krajinami a eliminovalo nenávistné prejavy voči Bulharsku.

Bulharsko napriek tlaku zo strany západných krajín plánuje aj naďalej blokovať rokovania o vstupe Severného Macedónska do Európskej únie. Uviedol to v piatok bulharský premiér Kiril Petkov. TASR informáciu prevzala od agentúry AP.

Len niekoľko hodín po tom, čo eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi ukončil svoje rokovania s bulharskými predstaviteľmi s tým, že sa o tri týždne vráti s cieľom získať ich súhlas na spustenie prístupových rokovaní, Petkov zopakoval, že jeho vláda nepodnikne žiadne kroky "na základe vonkajšieho tlaku".

Bulharská centristická koalícia bude konať len na základe širokého národného konsenzu, uistil Petkov svojich krajanov v piatkovom príhovore. Zároveň vyzval bulharského prezidenta Rumena Radeva, aby zvolal zasadnutie národnej bezpečnostnej rady, ktorá by sa zaoberala vzťahmi medzi Severným Macedónskom a Bulharskom.

image

Bulharská dvojitá tvár. Protiruské sankcie majú v krajine najmenšiu podporu z celej Európskej únie

"Iba Národné zhromaždenie (parlament) má legitímny mandát rozhodnúť o záležitostiach týkajúcich sa Severného Macedónska, a to by malo byť úplne jasné celej bulharskej spoločnosti, ako aj našim zahraničným partnerom," zdôraznil Petkov.

Sofia trvá na tom, aby Severné Macedónsko vo svojej ústave zakotvilo ochranu práv Bulharov, urobilo pokrok v historických sporoch medzi týmito dvoma krajinami a eliminovalo nenávistné prejavy voči Bulharsku.

Vlády Bulharska a Severného Macedónska sa v januári stretli na spoločnom zasadnutí s cieľom zlepšiť vzájomné vzťahy, ktoré sú poznamenané dlhoročnými spormi. Sofia žiada, aby bola bulharská menšina v Severnom Macedónsku ústavne uznaná ako ostatné menšiny v krajine – odmieta však argument svojho suseda, že existuje aj macedónska menšina v Bulharsku.

01 - Modified: 2022-06-24 13:09:57 - Feat.: - Title: Bulharskí poslanci zrušili veto na rokovania EÚ so Severným Macedónskom 02 - Modified: 2022-06-22 12:21:08 - Feat.: - Title: Rozmysleli si to. Tri balkánske štáty napokon nebudú bojkotovať samit s EÚ 03 - Modified: 2022-06-28 21:35:31 - Feat.: - Title: Výzva na ďalší polrok? Zvládnuť situáciu s vypredanosťou televízie 04 - Modified: 2022-06-03 08:38:16 - Feat.: - Title: Slovensko a Bulharsko čelia podobným hrozbám. Vytvoríme preto spoluprácu v rámci Aliancie aj EÚ, oznámil Naď 05 - Modified: 2022-05-14 12:22:55 - Feat.: - Title: Európska integrácia Severného Macedónska by mala byť prioritou EÚ, tvrdí Klus
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. jún 2022 14:53