Nápis na Wall Street pred newyorskou burzou v New Yorku. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Akcie v Ázii po masívnom výpredaji na Wall Street oslabili, najmä v Tokiu

19.05.2022, 09:38

Investori sa obávajú najmä vplyvu inflácie na hospodárenie firiem a pokračujúceho zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré podľa nich nepriaznivo ovplyvnia výhľad hospodárskeho rastu.

Akcie na ázijských trhoch dnes oslabili, a nadviazali tak na masívny výpredaj, ktorý v stredu zasiahol newyorskú Wall Street. Investori sa obávajú najmä vplyvu inflácie na hospodárenie firiem a pokračujúceho zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré podľa nich nepriaznivo ovplyvnia výhľad hospodárskeho rastu.

Index Nikkei 225, čo je hlavný cenový indikátor vývoja na akciovej burze v Tokiu, odpísal 1,89 percenta a uzavrel na 26 402,84 bodu. Index KOSPI burzy v Soule potom vykázať pokles o 1,28 percenta na 2592,34 bodu.

Hlavné akciové indexy v Spojených štátoch v stredu výrazne klesli, kľúčový S&P 500 odpísal vyše štyri percentá. Impulzom na výpredaj boli veľmi zlé čísla o hospodárení reťazca obchodných domov Target, ktoré naznačili, v akej kondícii je americká ekonomika. Investori sa potom začali zbavovať aj akcií prevažne technologických firiem v rastovej fáze, ktoré sú závislé od úverov a zatiaľ nevytvárajú zisk.

image

Prudké nasmerovanie nadol. Americké burzy odzrkadľujú obavy z inflácie

"To utorkové oživenie sa ukázalo ako príliš optimistické," poznamenala k opätovnému prepadu cien akcií v USA analytička Hebe Chen zo spoločnosti IG. V utorok hlavné akciové indexy prerušili pokles a zamierili nahor.

Obavy majú investori aj z vývoja koronavírusovej epidémie v Číne, kde úrady vyhlásili nulovú toleranciu choroby covid-19. Napríklad Šanghaj, kde je dôležitý prístav, niekoľko týždňov zápasila s uzáverami, čo ovplyvnilo aj globálny obchod. Hlavný index čínskych akcií CSI 300 dnes napriek tomu ranné straty zmazal a pred koncom obchodovania bol v miernom zisku.

Rovnako kvôli vojne na Ukrajine už medzi investormi nie je až taká veľká ochota riskovať. To sa v posledných týždňoch prejavilo vyšším záujmom o americký dolár, ktorý je považovaný za bezpečný prístav v dobách zvýšenej geopolitickej neistoty.

23. jún 2022 13:47