StoryEditor

Ukrajinci a Francúzi identifikovali vďaka DNA prvé nerozpoznané obete z Buče

13.05.2022, 21:14

Špecialisti v skúmaní profilov DNA pokračujú a je možné, že nájdu ďalšie zhody.

Ukrajinskí a francúzski experti identifikovali vďaka analýze DNA prvých päť predtým nerozpoznaných tiel, ktoré boli nájdené v Buči pri Kyjeve po stiahnutí ruských vojakov. Na facebooku o tom podľa agentúry Unian informovala ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová.

"Francúzska misia spoločne s ukrajinskými expertmi spracovala časť profilov DNA nerozpoznaných tiel a odhalila medzi nimi päť zhôd s rodinnými príslušníkmi, ktorí hľadajú svojich blízkych," napísala Venediktovová.

Prokurátorka upresnila, že dohromady vzorky svojho DNA francúzskej misii poskytlo 74 príbuzných ľudí, ktorí sú nezvestní. Špecialisti v skúmaní profilov DNA pokračujú a je možné, že nájdu ďalšie zhody, dodala prokurátorka.

"Ďakujeme francúzskym kolegom za pomoc. Misia prišla pôvodne na dva týždne a je tu s nami už mesiac. Medzinárodná podpora je najdôležitejší faktor pre dosiahnutie víťazstva na právnom bojovom poli," napísala Venediktovová.

Ruskí vojaci v Buči podľa ukrajinských úradov počas doby, kedy mesto okupovali, povraždili stovky civilistov a mesto pri Kyjeve sa tak stalo symbolom vojnových zverstiev. Moskva však obvinenia, že Rusi v Buči zabíjali civilistov, označuje za provokácie, a snímky a zábery tiel považuje za zinscenované.

18. máj 2022 12:35