200-eurová bankovka. Snímka: Reuters 
StoryEditor

Chorvátsko je o krok bližšie k euru. Lagardová: Všetko ide podľa plánu

13.05.2022, 19:29
Autor:
ČTKČTK

Chorvátsky parlament schválil zákon o zavedení eura ako oficiálnej meny. Krajina by spoločnú európsku menu mala prijať už v januári 2023.

Chorvátsky parlament dnes podľa očakávania schválil väčšinou hlasov zákon o zavedení eura ako oficiálnej meny v krajine. Podľa chorvátskych médií v 151-člennom Sabore tento právny akt podporilo 113 prítomných poslancov, 17 bolo proti a jeden sa hlasovania zdržal.

Euro by sa malo v Chorvátsku stať oficiálnou menou od januára budúceho roka. Už od 5. septembra sa ale počíta s uvádzaním cien ako v doterajšej mene, teda v kunách, tak aj v eurách. V oboch menách by potom ceny mali platiť celý budúci rok.

Avšak cieľový dátum prechodu na euro ešte vyžaduje kladné hodnotenie zo strany Európskej komisie a zodpovedajúce rozhodnutie Rady Európskej únie. Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová dnes dala najavo, že v to verí.

"Je úžasné, že pravdepodobne veľmi skoro prijmeme Chorvátsko ako 20. člena. Budeme ešte musieť spočítať dáta a prejsť fakty a všetko zrevidovať. Urobíme to spoločne s Európskou komisiou a ECB sa tohto procesu zúčastní. Doteraz vidíme, že všetko ide podľa plánu," povedala v tejto súvislosti podľa denníka Večernji list šéfka ECB slovinskej televízii.

Dnes schválený zákon okrem iného upravuje právny rámec, zmenu hotovosti, konverziu pôžičiek a vkladov a ochranu spotrebiteľov pred nezákonným zvyšovaním cien v súvislosti so zavedením eura. Cieľom tohto právneho predpisu je zabezpečiť hladký prechod na euro a efektívne fungovanie ekonomiky.

Banky, chorvátska pošta a finančná agentúra Fina budú celý rok 2023 vymieňať kuny za eurá zadarmo. Neskôr bude zmenu možné vykonať počas neobmedzenej doby v chorvátskej centrálnej banke.

Chorvátsko bolo prijaté do európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II spolu s Bulharskom v júli 2020. V tomto režime štáty musia zotrvať aspoň dva roky, kým môžu zaviesť euro.

Členmi eurozóny je v súčasnej dobe 19 krajín Európskej únie, a to Belgicko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Holandsko, Portugalsko, Rakúsko, Grécko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko .

Zaviesť jedného dňa euro by s výnimkou Dánska mali všetky členské krajiny Európskej únie, teda vrátane Českej republiky.

Praha dáva opakovane najavo, že sa s týmto krokom nebude ponáhľať. Dánsko si spolu s Britániou hneď na začiatku vyjednalo trvalú výnimku a euro zaviesť nemusí. Británia medzitým z Európskej únie vystúpila.

22. máj 2022 10:00