Moskovčania sa prechádzajú po moste pre preších. FOTO: Reuters
StoryEditor

Inflácia sa v Rusku vyšplhala na dvadsaťročné maximum

13.05.2022, 19:05
Autor:
ČTKČTK

Medziročný rast spotrebiteľských cien v Rusku v apríli zrýchlil na 17,83 percenta z marcových 16,69 percenta. Medziročná miera inflácie sa tak nachádzala na najvyššej úrovni od januára 2002.

Vyplýva to podľa agentúry Reuters z dnešných údajov ruského štatistického úradu. Ruská ekonomika teraz zápasí s problémami v dôsledku sankcií, ktoré na Rusko kvôli jeho útoku na Ukrajinu uvaľujú západné aj ďalšie krajiny.

Medzimesačný rast spotrebiteľských cien v Rusku však v apríli prudko spomalil, a to na 1,56 percenta. V marci dosiahol 7,61 percenta, zaznamenal tak najprudšie tempo od januára 1999.

Ruský rubeľ sa v marci prepadol na rekordné minimá, čo podporilo dopyt po mnohých tovaroch od základných potravín po automobily v očakávaní, že ceny sa budú ešte výraznejšie zvyšovať. Odvtedy sa však rubeľ zotavil a dnes spevnil až na päťročné maximum voči euru, píše Reuters.

Medziročná miera inflácie sa teraz nachádza vysoko nad štvorpercentným cieľom ruskej centrálnej banky. Tá navyše predpokladá, že inflácia tento rok vystúpi na 18 až 23 percent.

Centrálna banka krátko po začatí útoku na Ukrajinu viac ako zdvojnásobila základnú úrokovú sadzbu na 20 percent z predchádzajúcich 9,5 percenta, aby podporila kurz rubľa a obmedzila inflačné tlaky. Odvtedy však základný úrok znížila na 14 percent, aby tak podporila ekonomickú aktivitu.

18. máj 2022 09:20