StoryEditor

Nemecko označilo krádež ukrajinského obilia za "odpornú"

13.05.2022, 16:03
Autor:
TASRTASR

"Toto je obzvlášť odporná forma vojny, ktorú Rusko vedie, v tom, že kradne, rabuje, berie si obilie z východnej Ukrajiny," povedal nemecký minister poľnohospodárstva.

Krádež obilia Ruskom na východnej Ukrajine je "odporná". Vyhlásil to v piatok nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir na úvod stretnutia s rezortnými kolegami zo skupiny G7 a Ukrajiny.

Nemecký spolkový štatistický úrad Destatis medzitým v piatok informoval, že dovozné ceny obilia do krajiny v marci prudko vzrástli, keďže vojna na Ukrajine zasiahla globálne dodávky poľnohospodárskych produktov.

Konkrétne, dovozné ceny obilia sa počas prvého celého mesiaca konfliktu, ktorý sa začal ruskou inváziou 24. februára, zvýšili medziročne o 53,6 percent, pričom náklady na dovoz pšenice vyskočili o 65,3 percent, uviedol Destatis.

Producentské ceny obilia boli v marci o 70,2 percent vyššie ako v rovnakom mesiaci minulého roka, čo je najväčší nárast od júna 2011. Spôsobila ho nízka ponuka a vysoký dopyt doma aj v zahraničí, dodal Destatis.

Rusko a Ukrajina sú tradične hlavnými konkurentmi na svetových trhoch s obilninami. Štatistici však uviedli, že len dve percentá obilia v Nemecku pochádzali minulý rok z týchto dvoch krajín.

18. máj 2022 13:38