Protestujúce ženy v Kábule. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Ženy v Afganistane protestovali proti nariadeniu nosiť burku na verejnosti

10.05.2022, 14:13
Autor:
TASRTASR

Nariadenie najvyššieho vodcu Talibanu mullu Hajbatulláha Áchúndzádu zahaľovať si celé telo a tvár na verejnosti je najnovším článkom prísnych pravidiel, v rámci ktorých sa afganským ženám postupne obmedzujú ich práva a slobody.

Skupina protestujúcich žien, z ktorých mnohé nemali zahalené tváre, skandovala heslá ako: "Spravodlivosť, spravodlivosť" a "Burka nie je náš hidžáb". Po krátkom pochode protestujúce ženy zastavili vojaci Talibanu, ktorí tiež zabránili prítomným novinárom v spravodajskom pokrývaní udalosti.

Pobúrenie vyvolalo aj ďalšie Áchúndzádove nariadenie, aby ženy ostali radšej doma, pokiaľ nemajú nejakú dôležitú prácu, ktorú musia vykonať mimo svojho domova.

Mulla takisto povolil afganským orgánom prepustiť zamestnankyne, ktoré nedodržujú predpísané pravidlá obliekania. O prácu môžu dočasne prísť aj muži, ktorých ženy alebo dcéry sa nepodriadia novým nariadeniam.

Taliban po prevzatí moci vlani v auguste tvrdil, že sa zmenil od čias, keď bol v rokoch 1996 – 2001 pri moci. Vtedy platili pre ženy prísne pravidlá – dievčatá sa napríklad nemohli vzdelávať a ženy nemohli vyjsť z domu bez sprievodu mužského príbuzného, pričom sa od nich vyžadovalo, aby si zakrývali tvár.

Napriek tomu však v posledných mesiacoch začala vláda vedená Talibanom zavádzať prísne opatrenia pre ženy, ktoré okrem iného nesmú napríklad navštevovať parky v rovnakom čase ako muži. Hnutie z tohto dôvodu čelí kritike zo strany západných krajín, ale i niektorých islamských krajín a moslimských teológov pre obmedzovanie práv žien.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 19:50