Bolo to na jeseň 1526. Uhorsko sa stále nespamätalo z úderu pri Moháči, kde v krvavej bitke jeho vojská rozprášila osmanská armáda a kde prišlo aj o kráľa. Krajina sa zmietala v chaose a mocenských sporoch, ktoré gradovali.
V tejto situácii vstupuje na scénu muž, ktorý chce zasadnúť na trón – rakúsky arcivojvoda Ferdinand. Svoje právo odvodzuje od takzvaných viedenských zmlúv. O čo ide? Jednoducho povedané, o naplnenie hesla charakterizujúceho mocenský vzostup jeho rodu – „Vojny nech vedú iní, a ty, šťastné Rakúsko, sa sobáš!“
Ferdinandov starý otec cisár Maximilián I. totiž ešte v roku 1515 uzavrel dohody s uhorským a českým kráľom Vladislavom II. Jagelovským, vďaka ktorým mali raz Habsburgovci získať vplyv v stredoeurópskom priestore. Išlo mu o spojenie rakúskych dedičných dŕžav s krajinami svätoštefanskej a svätováclavskej koruny.
Na základe zmlúv sa tak zosobášil Vladislavov syn Ľudovít s Maximiliánovou vnučkou Máriou Habsburskou a jej brat Ferdinand s Annou Jagelovskou. Rovnako dôležitý ako samotné sobáše bol však bod zmluvy, ktorý hovoril, že v prípade vymretia jedného rodu zdedí ten druhý jeho panovnícku moc. A táto situácia nastala práve v roku 1526, keď bezdetný Ľudovít II. Jagelovský padol pri Moháči. Uhorský trón (a rovnako český) tak mal podľa dohody pripadnúť Habsburgovcom.
Ferdinand naň napokon skutočne zasadol a jeho panovanie odštartovalo bezmála tristoročnú éru, počas ktorej si bez prerušenia odovzdávali svätoštefanskú korunu iba príslušníci tohto rodu. Sprvu v priamej línii, od druhej polovice 18. storočia v rámci habsbursko-lotrinskej dynastie.
Uhorské kráľovstvo bolo počas tohto obdobia súčasťou veľkej ríše, ktorá bola v podstate akýmsi zlepencom krajín s rozdielnym stupňom spoločenského a hospodárskeho vývoja, spojených iba osobou panovníka. Prakticky každý z nich sa však usiloval upevniť v prvom rade vnútornú jednotu tohto štátneho celku, čo v samotnom Uhorsku opakovane narážalo na odpor. Napriek tomu v ňom Habsburgovci vládli až do zániku monarchie.
Bolo ich dovedna 19, Ferdinand, ktorého vládou sa spomínaná nepretržitá éra začala, však nebol prvým členom rodu, ktorý nosil na hlave svätoštefanskú korunu. O akýsi prológ, i keď krátky, sa postarali už v 15. storočí dvaja jeho predkovia.
Čo o uhorských kráľoch z habsburského rodu viete, si môžete overiť v nasledujúcom kvíze: