Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil plošné clá prakticky na všetok dovoz do Spojených štátov. Základná sadzba je desať percent a platiť začne od soboty 5. apríla. Na niektoré krajiny sa však budú vzťahovať clá vyššie, ktoré americká vláda označuje za recipročné a ktoré podľa Trumpa reagujú na nespravodlivé clá vyberané týmito krajinami pri dovoze tovaru z USA.
Tieto clá začnú platiť od 9. apríla a napríklad pri tovare dovážanom z Európskej únie bude poplatok predstavovať 20 percent, oznámil Biely dom. Vlády niektorých krajín už dali najavo ochotu vyjednávať, ale sľubujú tiež odvetu.
Vyjednávanie s USA
Rovnaký krok ako EÚ avizovala aj Británia, ktorá sľúbila postupovať s rozvahou. Japonsko varovalo pred negatívnymi dopadmi na svetovú ekonomiku, podobne sa vyjadrila tiež Čína. Peking uviedol, že rozhodnutie americkej vlády nerešpektuje pravidlá medzinárodného obchodu.
Nové clá nadväzujú na dovozné poplatky, ktoré už Trump uvalil skôr na hliník a oceľ. Od dnes Spojené štáty začali vyberať 25-percentné clo na dovoz automobilov a od 3. mája začnú clá v rovnakej výške vyberať aj na dovoz automobilových dielov, uviedla vláda v dodatku k predchádzajúcemu nariadeniu.
Politici a tiež analytici či komentátori sa obávajú, že colný spor prerastie do obchodnej vojny, ktorá uškodí všetkým. Americký minister financií Scott Bessent už vyzval všetky dotknuté krajiny, aby na clá nezodpovedali protiopatreniam, inak pohrozil eskaláciou obchodného konfliktu.
Obchodná vojna
Generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjová-Iwealaová uviedla, že nové americké clá oznámené v stredu by mohli spolu so clami zavedenými od začiatku roka tento rok znížiť objem svetového obchodu s tovarom o zhruba jedno percento. Koncom minulého roka pritom WTO odhadla, že obchod s tovarom by tento rok mohol vzrásť o tri percentá.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová americké clá označila za tvrdú ranu svetovej ekonomike. Povedala, že Únia dokončuje balík protiopatrení ku clám na oceľ a teraz sa pripravuje na ďalšiu odpoveď, ak rokovania s Washingtonom zlyhajú.
Predseda Európskej rady António Costa rokovania s USA podporil a zároveň vyzval na uzatváranie dohôd o voľnom obchode s ďalšími partnermi vo svete. Eurokomisár Šefčovič povedal, že EÚ je pripravená vyjednávať, ale nebude "nečinne prihliadať", ak sa jej nepodarí dosiahnuť spravodlivú dohodu. Šefčovič už s americkými predstaviteľmi niekoľkokrát rokoval, naposledy minulý týždeň s ministrom obchodu Howardom Lutnickom.
Štáty Únie zhodne vyhlasujú, že odpoveď hľadajú v spolupráci s Bruselom. Nemecko zdôraznilo, že jednotný postup je kľúčový. Francúzsko varovalo, že reakcia sa môže týkať aj digitálnych služieb. Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil Trumpove clá ako nepodložené a povedal, že jedným z možných krokov v reakcii na tie americké je prerušenie investícií v USA, kým sa všetko nevyjasní. Sľúbil tiež jednotnú reakciu Európskej únie.
Hovorkyňa francúzskej vlády Sophie Primasová uviedla, že Francúzsko v spolupráci s EÚ na americké clá odpovie, a to v dvoch krokoch - v polovici apríla a na konci apríla. Nemecký minister financií Jörg Kukies vyhlásil, že Európska únia musí na americké clá reagovať rázne, obchodný blok je však naďalej otvorený hľadaniu dohody.
Koordinácia s Úniou
Koordináciu s EÚ oznámilo Nórsko, ktoré síce nie je členom Únie, hospodársky je s ňou však úzko prepojené. Švajčiarsko, ktoré čelí 32-percentnému clu, chce rýchlo rozhodnúť o ďalších krokoch. Švajčiarska vláda vymerané clo dnes označila za nepochopiteľné, odvetné opatrenia však teraz neplánuje.
Český premiér Petr Fiala clá považuje za nešťastné a nesprávne. Európa chce podľa neho s USA rokovať, ale zároveň je pripravená jasne odpovedať.
Priamy vplyv dovozných poplatkov na Česko nečaká, doľahnúť však môžu veľmi silno nepriamo prostredníctvom vývozu cez iné krajiny, napríklad Nemecko. Český minister zahraničia Ján Lipavský uviedol, že Európa musí odpovedať, ak budú Spojené štáty na ohlásených clách trvať. Analytici sa domnievajú, že clá spomalia rast českej ekonomiky, ktorý tak nedosiahne očakávané dve percentá.
Poľský premiér Donald Tusk nové americké clá označil za nepríjemnú ranu. Hrubý domáci produkt Poľska sa podľa neho v dôsledku ciel zníži o 0,4 percenta.
Španielsky premiér Pedro Sánchez označil krok Washingtonu za nespravodlivý a oznámil, že Madrid zavedie plán v hodnote 14,1 miliardy eur v snahe zmierniť dopad nových amerických ciel na domácu ekonomiku.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová nové americké clá označila za chybu, no dodala, že ich dopad by nemal byť preceňovaný. Reagovať je podľa nej nutné s rozvahou.
Kanadský premiér Mark Carney v reakcii na krok USA, ktoré dnešným dňom začínajú vyberať vlastný 25-percentný poplatok na dovoz automobilov, povedal, že Kanada zavedie clá na dovoz automobilov zo Spojených štátov v rovnakej výške. Uviedol tiež, že nové clá sa nebudú vzťahovať na automobilové diely.
Hrozba protiopatreniami
Čína vyzvala Spojené štáty, aby jednostranné clá okamžite zrušili, a pohrozila protiopatreniami, ktorými chce chrániť svoje práva a záujmy. Na dovoz z Číny budú Američania uplatňovať takzvané recipročné clo 34 percent, a to navyše k už skôr stanoveným clám. Podľa vlády v Japonsku, ktorá čelí 24-percentnému clu, je postup Washingtonu v rozpore s pravidlami WTO.
Taiwan nové americké clá označil za prehnané a nespravodlivé a vyjadril želanie o veci rokovať s Washingtonom. Trump v stredu oznámil, že Spojené štáty dovoz z Taiwanu zaťažia clom 32 percent. Výnimka sa bude vzťahovať na dovoz medi, liečiv, polovodičov, rezív alebo energií, uviedla taiwanská agentúra CNA.
Na Britániu Trump uvalil základné desaťpercentné clo. To sa podľa britského ministra obchodu Jonathana Reynolda nebude sčítavať s predtým oznámeným 25-percentným poplatkom na dovoz áut. Práve o automobilový sektor má Londýn najväčšie obavy. Spor chce riešiť rokovaním a rozvážnym postupom.
Izrael, ktorý považuje Spojené štáty za hlavného spojenca, oznámil, že pracuje na ochrane svojej ekonomiky. Izrael a USA podpísali pred 40 rokmi dohodu o voľnom obchode a od cla bolo oslobodených približne 98 percent tovaru dovážaného z USA, uviedla agentúra Reuters. Teraz sa Izrael pokúsil získať výnimku tým, že v utorok zrušil zvyšné dovozné poplatky na dovoz z USA. Trump však dovoz z Izraela zaťažil 17-percentným clom.
Trhy zareagovali na Trumpovo oznámenie ďalších ciel prepadom, strácajú akcie aj bitcoin Oslabil tiež americký dolár. Hlavný americký akciový index S&P 500 okolo 20:30 nášho času odpisoval 4,3 percenta, nemecký index DAX dnes stratil vyše tri percentá.
Trhy podľa analytika XTB Tomáša Cvernu nie sú nervózne len v USA, ale aj v Európe. Na clá zareagoval poklesom tiež japonský akciový index Nikkei 225, ktorý odpísal takmer 2,8 percenta. Index čínskych akcií CSI 300 však klesol iba o 0,59 percenta.
Odborníci už vopred varovali, že clá v konečnom súčte zaplatia spotrebitelia, na ktorých dovozcovia a výrobcovia poplatky prenesú. Nemecký koncern Volkswagen podľa denníka The Wall Street Journal premietne nové 25-percentné clo na dovoz áut do svojich cien. Talianska automobilka Ferrari už na konci marca uviedla, že od apríla v reakcii na clá zdražie niektoré modely o desať percent.