Európska komisia (EK) schválila firme Energetický a priemyselný holding (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínského zámer zvýšiť podiel v najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny Slovenské elektrárne (SE).
Znamená to faktické ovládnutie tohto slovenského podniku. Komisia, ktorá v EÚ okrem iného plní funkciu protimonopolného regulátora, o rozhodnutí dnes informovala na webe.
"Komisia dospela k záveru, že oznámená transakcia nevzbudzuje obavy z narušenia hospodárskej súťaže vzhľadom na obmedzený vplyv na štruktúru trhu," napísala EK. Dodala, že transakciu posúdila v zjednodušenom konaní.
Transakcia sa týka predovšetkým výroby a predaja elektriny, distribúcie plynu a tiež vyrovnávacích a podporných služieb, dodala komisia. EPH v decembri minulého roka podpísal zmluvu s talianskou spoločnosťou Enel o zvýšení podielu. EPH na základe zmluvy s Enelom úplne ovládne spoločnosť Slovak Power Holding (SPH), ktorá vlastní 66 percent akcií SE.
Bývalý slovenský minister hospodárstva a člen vedenia mimoparlamentnej strany Demokrati Karol Hirman kritizoval premiéra Roberta Fica, že odovzdáva firme EPH väčšinovú kontrolu nad SE, hoci vláda podľa neho mala možnosť využiť predkupné právo na podiel v SE a peniaze na to mohla získať predajom štátnych dlhopisov obyvateľstvu.
"Fico strategické a najlukratívnejšie energetické štátne firmy zbavuje dlhodobo a cielene štátnej kontroly a vlastníctva," napísal Hirman na sociálnej sieti. Fico podľa neho v minulosti tiež umožnil firme EPH ovládnuť slovenské plynárenstvo vrátane vtedy lukratívneho tranzitu zemného plynu.
Dodal, že po dokončení jadrovej elektrárne Mochovce budú SE ešte lukratívnejšou firmou, ako bol v minulosti tranzit plynu cez Slovensko. Tranzit už skôr začal slabnúť a tento rok na neho nepriaznivo doľahlo rozhodnutie Ukrajiny už neumožňovať prepravu ruskej suroviny cez svoje územie.
EPH kúpil päťdesiatpercentný podiel v SPH od Enelu v roku 2016, zaplatil zaň 150 miliónov eur. Pre získanie zvyšných 50 percent sa EPH musel zaručiť za splatenie úverov, ktoré spoločnosť Enel poskytla Slovenským elektrárňam. Ich výška vrátane úrokov presiahla ku koncu vlaňajšieho novembra 1,1 miliardy eur.
Slovenský štát má pod kontrolou 34 percent akcií SE.