Tento rok ministerstvo zdravotníctva vo vyhláške vyčlenilo na kúpeľnú starostlivosť takmer 70 miliónov eur. Slovensko býva označované aj ako kúpeľná veľmoc. Funguje u nás viac ako 30 prevádzok kúpeľnej starostlivosti s viac ako 11 000 lôžkami.
Historický vývoj vlastníctva kúpeľov bol turbulentný. Od polovice 20. storočia sa kúpele konfiškovali a znárodňovali, naopak na konci storočia sa rozbehol proces ich privatizácie. Prevod do súkromných rúk priniesol niektorým kúpeľom rozvoj, iným vážne problémy. Podiely v kúpeľoch získali a stále majú aj mestá a Všeobecná zdravotná poisťovňa.
„Vzhľadom na to, že pre VšZP ide o nadbytočný majetok neprinášajúci žiadnu „pridanú hodnotu“ a zároveň spôsobujúci možnú kolíziu záujmov VšZP voči majoritným akcionárom kúpeľov, vedenie spoločnosti plánuje všetky svoje akcionárske podiely v kúpeľoch predať najvyššej ponuke, primárne súčasným akcionárom týchto kúpeľov,“ komunikovala štátna poisťovňa v roku 2014.
Postupne sa jej podiely okresali a namiesto 17 kúpeľov ich VšZP vlastní už iba v desiatich. Vyplýva to z analýzy Martina Baldovského. „V minulosti boli podiely VšZP na základnom imaní kúpeľov na úrovní 20 %, respektíve 34 %. Dnes sú v intervale 2,71 % až 34 %. VšZP aktuálne vlastní 252 234 kusov akcií v desiatich spoločnostiach, ich celková účtovná hodnota je vyše osem miliónov eur,” konštatuje analytik.
Čo VšZP predala?
VšZP postupne predala obchodné podiely v kúpeľoch
Zostáva vám 72% na dočítanie.