Zástupcovia Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) rokovali so štátnym tajomníkom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Mariánom Valentovičom o požiadavkách zamestnancov. Stretnutie sa uskutočnilo po protestoch, ktorými zamestnanci upozornili na náročné pracovné podmienky a nízke platy.
SOZ ZaSS požaduje, aby zástupcovia zamestnancov boli prizývaní k riešeniu kľúčových otázok, ako reforma poskytovania sociálnych služieb, plnenie Plánu obnovy a odolnosti v SR či prepojenie zdravotno-sociálnej dlhodobej starostlivosti.
„Tieto otázky sa priamo dotýkajú zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktorých odborový zväz zastupuje,” uviedol predseda SOZ ZaSS Mgr. Anton Szalay.
Zástupcovia SOZ ZaSS požiadali tiež o podporu v realizácii rokovaní medzi ministerstvom financií a Združením miest a obcí Slovenska, ktoré smerujú k podpísaniu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre verejnú službu.
Nedostatočné financovanie
SOZ ZaSS podotklo, že jednou z najväčších výziev v sektore sociálnych služieb je nedostatočné odmeňovanie. „Zamestnanci požadujú zaviesť valorizačný mechanizmus na zvyšovanie platov tak, ako je to u zdravotníckych pracovníkov a súčasne aby prvý platový stupeň prvej platovej triedy v tabuľke o odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. začínala na úrovni minimálnej mzdy,” upozornila podpredsedníčka SOZ ZaSS Ing. Daniela Pochybová.
Doplnila, že v súčasnosti je to len 694 eur a pod úrovňou minimálnej mzdy je až štvrá platová trieda v platovom stupni do 12 rokov praxe. Podľa SOZ ZaSS trápi sektor aj vysoký vekový priemer zamestnancov nad 50 rokov, ktorý sa bude pri súčasnom demografickom vývoji ešte zvyšovať.
Diskutovanou témou bolo tiež nedostatočné financovanie zariadení sociálnych služieb. „Zariadenia, kde sa vykonávajú ošetrovateľské výkony napojené na zdravotné poisťovne, musia finančné prostriedky poukázať najskôr na zriaďovateľa (VÚC), zriaďovateľ im tieto peniaze kráti a na zariadenie posiela už len časť týchto peňazí,“ upozornil Mgr. Anton Szalay.
Odborový zväz zároveň požiadal ministerstvo zdravotníctva o vydanie odborného usmernenia, týkajúceho sa uplatnenia nových kompetencií opatrovateliek, ktoré boli zavedené novelou zákona o sociálnych službách.
„Legislatívne zmeny znamenajú zvýšenie zodpovednosti opatrovateliek, a preto je nevyhnutné, aby boli preradené do vyšších platových tried,“ podotkla Ing. Pochybová.