Akcie v USA sa po niekoľkotýždňovom páde posilnili a hlavné americké indexy začali rásť po poklese, ktorý nasledoval po výnosoch a krokoch amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho nástupe na post. „V jednom bode to vyzeralo veľmi zle. Pred niekoľkými týždňami akciové indexy ako S&P 500, Dow Jones a Nasdaq od začiatku roka poklesli zhruba o 10 percent, čo však nie je nezvyčajná odchýlka a na trhu sa volá korekciou,“ vysvetľuje Mário Blaščák s tým, že odvtedy sa trhy pozviechali.
Zároveň dodáva, že oveľa lepšie je na tom Európa, a to tiež vďaka politike Donalda Trumpa. „Nemci minulý týždeň odsúhlasili veľký stimulačný balíček vo forme peňazí na dlh, ktoré dá vláda do ekonomiky a na prezbrojenie armády, čo je tiež veľmi silný impulz pre akciové trhy,“ dodáva.
Neistotu na trhoch však naďalej spôsobuje eskalácia obchodnej vojny v podobe zavádzania ciel zo Spojených štátov. Najnovšie majú začať platiť na všetky automobily.
„Politika Donalda Trumpa nemá podporu v žiadnej veľkej ekonomickej teórii. Jedinou kotvou je teória merkantilizmu zo 16. až 18. storočia, ktorá bola založená na hromadení čistého bohatstva národov, keď silné štáty zavádzali clá a zvyšovali export, pretože peniaze, ktoré inkasovali zo zahraničia, boli väčšie ako to, čo museli zaplatiť za dovoz, čím akumulovali bohatstvo,“ hovorí komentátor HN. Takáto politika následne viedla k eskalácii medzinárodných vzťahov, ale aj vojnám. Dodal: „Donald Trump dopomohol k tomu, aby teória merkantilizmu vstala z hrobu.“
Ako sa môže v tejto súvislosti vyvíjať situácia na Slovensku? Podľa aktuálnej jarnej prognózy Národnej banky Slovenska avizované zavedenie ciel Spojenými štátmi na dovozy z Európskej únie, Číny, Kanady či Mexika a následných odvetných opatrení môže spôsobiť vážne dôsledky pre slovenskú ekonomiku. Hrubý domáci produkt by mohol byť na konci roka 2027 v najhoršom scenári nižší o takmer tri percentá a ekonomika by stratila 20-tisíc pracovných miest. Citeľné straty by podľa NBS zaznamenali odvetvia závislé od medzinárodného obchodu, ako je priemysel, doprava a obchod.
Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste A predsa sa točí.