Európska únia pracuje na sedemnástom balíku sankcií proti Rusku, ministri zahraničia Únie by sa ním mali zaoberať na svojom zasadnutí v máji, uviedla po dnešnom rokovaní v Luxemburgu šéfka diplomacie Únie Kaja Kallasová.
Niektoré z krajín chcú, aby sankcie smerovali aj na dovoz ruského skvapalneného plynu do Európy. Podľa Kallasovej všetky diskusie o obsahu balíka naďalej trvajú. Potrebujeme zhodu všetkých 27 krajín EÚ, pripomenula šéfka diplomacie Únie.
Kallasová zdôraznila, že Ukrajina už pred mesiacom súhlasila s návrhom Spojených štátov na prímerie, Rusko však nie. "Vidíme, že Rusko chce túto vojnu," uviedla aj v súvislosti s nedeľňajším útokom v ukrajinskom meste Sumy, ktorý si vyžiadal vyše 34 obetí. "Jediným spôsobom, ako prinútiť Rusko, aby si sadlo k rokovaciemu stolu, je vyvinúť naň väčší tlak," dodala šéfka diplomacie Únie.
Ďalšou témou dnešného rokovania bolo zvýšenie vojenskej podpory Ukrajine, ktorá sa už viac ako tri roky bráni ruskej agresii. Kallasová nedávno prišla s návrhom novej pomoci v hodnote 20 až 40 miliárd eur, zatiaľ však pre plán podľa médií nezískala podporu všetkých štátov Únie.
Následne oznámila zámer poskytnúť Ukrajine v tomto roku päť miliárd eur na dva milióny kusov delostreleckej munície. Dnes uviedla, že už sa vybrali dve tretiny potrebnej sumy.
Niektoré z krajín podľa Kallasovej ponúkajú priamo delostreleckú muníciu, iné financie na jej obstaranie. Spomenula pritom činnosť českej muničnej iniciatívy, ktorá podľa nej mapuje, kde je munícia dostupná. "Rusko nemôže na Ukrajine vyhrať, vôľa ukrajinského ľudu zostáva nezlomná a európske krajiny, ale aj ďalšie štáty, budú aj naďalej stáť za Ukrajinou," uviedla vysoká predstaviteľka pre zahraničie veci a bezpečnostnú politiku.
"Dúfam, že je každému jasné, že ak chcete zastaviť zabíjanie, musíte tlačiť na Rusko, ktoré je za toto zabíjanie zodpovedné," dodala.