Britskí vedci vykonali rozsiahly test pohonu, ktorý má poháňať modernú hypersonickú strelu. Uviedlo to britské ministerstvo obrany, podľa ktorého ide o "významný míľnik" vo vývoji hypersonických zbraní. Skúšky sa odohrávali v USA, Briti na nich spolupracovali so svojimi americkými kolegami.
Briti uskutočnili 233 testov pohonu v niekoľkých rýchlostiach, od supersonickej až k hypersonickej. Skúšky sa konali šesť týždňov v NASA Langley Research Centre vo Virgínii. Britská Defence Science and Technology Laboratory spolupracovala s US Air Force Research Laboratory, uvádza ministerstvo obrany.
Výskumníci skúmali analýzu dát v reálnom čase s cieľom zdokonaliť konštrukčné aspekty a zvýšiť výkon pohonu. Počas testov skúmali niekoľko variantov dizajnu pohonného systému.
Briti použili vysokorýchlostný motor vybavený technológiou, ktorá na spaľovanie využíva vzduch a nevyžaduje samostatné palubné kyslíkové zariadenie. Vďaka tomu má hypersonická zbraň väčší dolet ako konvenčná raketa „a posúva tak schopnosti Spojeného kráľovstva v oblasti hypersonických zbraní“.
Londýn chce mať zbrane k dispozícii do roku 2030. Sľubuje si od nich „transformačnú schopnosť“ pre britské ozbrojené sily.
„Žijeme v nebezpečnejšom svete a nikdy nebolo pre nás dôležitejšie, aby sme inovovali, udržovali si náskok pred našimi protivníkmi a vybavili naše sily technológiami budúcnosti,“ uviedol britský minister obrany John Healey. Podľa neho sú úspešné testy dokladom plodnej spolupráce s Američanmi.
Británia sa minulý rok dohodla s USA a Austráliou v rámci vojenského paktu AUKUS na vývoji, testovaní a výrobe striel, ktoré sa pohybujú päťkrát rýchlejšie ako rýchlosť zvuku. USA chystajú svoj vlastný test v decembri.
Británia, USA a Austrália reagujú na výzvy, ktoré predstavujú Rusko a Čína. Tie vykonávajú vlastné testy hypersonických zbraní. Rusko v januári oznámilo, že dokončilo testovanie svojich hypersonických rakiet Zirkón. Šéf Kyjevského výskumného inštitútu forenzných expertíz Oleksandr Ruvin tvrdil, že Rusko už strelu použilo na útok na Ukrajinu.