Situácia v Iráne sa za posledný rok výrazne zmenila a kontrola, ktorú má náboženský režim nad obyvateľstvom, oslabuje. Dnes to povedal agentúre ANSA iránsky režisér Mohammad Rasúlof, ktorý pred rokom odišiel do exilu. Režisér uviedol, že sa rozhodol opustiť Irán, pretože mu hrozilo zatknutie.
Rasúlof uviedol, že za rok, ktorý strávil v exile, sa situácia v Iráne veľmi zmenila, a že Iráncov zrejme čakajú "veľmi významné zmeny". "Nie je to len nádej, ktorá nikdy neumiera, ale sú tu aj konkrétne náznaky. V poslednom roku sa ruky režimu veľmi skrátili," uviedol režisér.
Rasúlof veľmi váhal s odchodom do zahraničia. Pre exil sa rozhodol, keď pochopil, že ho zatknú, "aby strávil mnoho rokov vo väzení". "Odísť z Iránu pre mňa znamená vzdorovať a odmietnuť cenzúru," dodal.
Pre milovníkov filmu v Iráne je dnes internet jediným spôsobom ako vidieť diela umelcov prenasledovaných režimom. Oficiálna distribúcia totiž neponúka iné filmy ako tie schválené vládou. "Vzťah medzi milovníkmi filmov a zahraničnými či undergroundovými snímkami prebieha len cez internet," uviedol Rasúlof.
Rasúlof mal s iránskymi úradmi problémy najmenej od roku 2011 a opakovane kvôli tomu nemohol vycestovať na medzinárodné festivaly. V roku 2019 dostal trest za protiiránsku propagandu, kvôli čomu si v roku 2020 nemohol osobne prevziať Zlatého medveďa za najlepší film na festivale Berlinale. Cenu dostal za snímku Nie je zla medzi nami, ktorý vznikol v nemecko-česko-iránskej koprodukcii. Snímka tvrdo kritizuje trest smrti, ktorý iránsky režim často udeľuje.
Rasúlofa polícia zadržala aj v roku 2022 za to, že sa pripojil k výzve proti policajnému násiliu, ktorú podpísali aj ďalší iránski tvorcovia. Kvôli tomu sa režisér nemohol zúčastniť pred troma rokmi festivalu v Cannes, kde mal zasadnúť v jednej z porôt. Z Iránu odišiel do exilu na jar minulého roka. Jeho posledný film Semienko posvätného figovníka dostal na festivale v Cannes vlani zvláštnu cenu.