Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.
Celoštátne protesty
Študenti na bicykloch sa na cestu vydali v mierne chladnom a daždivom počasí. Vyprevadiť ich prišli stovky ľudí. Denne plánujú odbicyklovať 100 až 150 kilometrov a prejsť cez územie Maďarska, Slovenska, Rakúska i Nemecka, aby sa napokon dostali do Francúzska, približuje AP. Počas cesty plánujú bývať u zahraničných Srbov či spriatelených študentoch v týchto krajinách.
Veľká časť Srbov je presvedčená, že k tragédii prispela skorumpovanosť vládnych úradníkov, ich laxnosť a nedostatočný dozor na stavbe. K zrúteniu nadstavby došlo len niekoľko mesiacov po rekonštrukcii budovy.
Pod tlakom protestov odstúpilo viacero vysokopostavených predstaviteľov, nie však najvplyvnejší politik v krajine, prezident Aleksandar Vučič, ktorý demonštrantov ostro kritizuje a tvrdí, že ich protesty sú financované Západom a ich cieľom je povaliť srbskú vládu.
Podpora z Únie
Masové demonštrácie, ktoré sa konajú takmer denne, sa na domácej pôde tešia rozsiahlej podpore. Mnohí študenti však nadobudli pocit, že sa im nedostáva dostatočná podpora zo strany Únie, o členstvo v ktorej sa Srbsko uchádza. Reakcia Bruselu bola dosiaľ pomerne „vlažná“, pričom lídri Únie sa vyhli priamej kritike Vučiča, píše AP.
„Vyzývame všetky zainteresované strany, aby sa zdržali ďalšej eskalácie,“ povedal v súvislosti so situáciou v Srbsku minulý týždeň hovorca Európskej komisie pre otázky rozširovania Guillaume Mercier.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po nedávnom stretnutí s Vučičom na platforme X napísala, že Srbsko musí pristúpiť k reformám, ktoré od neho vyžaduje Únia, "najmä podniknúť rozhodné kroky smerom k slobode médií, ako aj v rámci boja proti korupcii a reforme volebného systému“.