Česko budúci týždeň navštívi bývalá gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová. V stredu vystúpi v Knižnici Václava Havla, v rozhovore s jej riaditeľom Tomášom Sedláčkom bude diskutovať okrem iného o nedávnom vývoji z Gruzínska.
V Gruzínsku od vlaňajšieho októbra protestuje opozícia proti tomu, čo označuje za sfalšovanie parlamentných volieb vládnucou stranou. Situáciu ešte vyostrilo rozhodnutie z 28. novembra pozastaviť prístupové rokovania s Európskou úniou až do roku 2028. Na pokojné protesty gruzínska vláda, obviňovaná z náklonnosti k Rusku, tvrdo odpovedala.
Zurabišviliovú vybrali do čela krajiny Gruzínci v priamej voľbe v roku 2018. Vládna strana Gruzínsky sen ale presadila ústavnú zmenu, podľa ktorej ďalšieho prezidenta už vybralo kolégium voliteľov zložené z poslancov a zástupcov regionálnych samospráv.
Funkčné obdobie Zurabišviliovej skončilo vlani 29. decembra, kedy bol po kontroverznom zvolení inaugurovaný ako jej nástupca Michail Kavelašvili z Gruzínskeho sna. Zurabišviliová však naďalej tvrdí, že zostáva "jediným legitímnym predstaviteľom" krajiny, kým nebudú vyhlásené nové voľby. Už skôr označila nový parlament a vládu za "nelegitímnu".
Zurabišviliová bude podľa Knižnice Václava Havla so Sedláčkom diskutovať práve o nedávnom vývoji v krajine, o zostupe demokracie a o geopolitickom význame Gruzínska.
V Senáte by mala Zurabišviliová podľa Fischera vystúpiť v súvislosti s prejednávaným návrhom uznesenia Senátu k pokračujúcim protestom v Gruzínsku, ústavnej a politickej kríze po nespravodlivých voľbách a silnejúcej represii a porušovaniu ľudských práv.
Výbor pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť odporučil na svojej marcovej schôdzi Senátu uznesenie prerokovať a pozvať na rokovanie Zurabišviliovú ako hosťa.
Podľa návrhu uznesenia by mal Senát okrem iného odporučiť českej vláde, aby požadovala vyhlásiť v Gruzínsku nové parlamentné voľby, vyzvala na prepustenie všetkých politických väzňov alebo aby rozšírila zoznam osôb, na ktoré sa vzťahujú individuálne sankcie Českej republiky za ich podiel na represiách.