Na východe Amsterdamu dnes ráno odhalili takzvaný kameň zmiznutých venovaný Ilse Wagnerovej a jej rodine, píše agentúra AFP. Wagnerová bola priateľkou a spolužiačkou Anny Frankovej, ktorá ju niekoľkokrát spomenula vo svojom slávnom denníku.
Vyhladzovacie tábory
Na diskrétnom obrade pred posledným bydliskom rodiny Wagnerovcov pred ich deportáciou do vyhladzovacích táborov prehovorila Helen Romainová-Levienová, Ilseina sesternica z druhého kolena, ktorá kvôli tejto príležitosti priletela zo San Franciska v Spojených štátoch. "Je úžasné, že sú všetci pohromade, pretože boli rozdelení, kým ich zabili," povedala 82-ročná Američanka.
"Po Anne Frankovej je pomenované celé múzeum, a to právom. Ale keď sa pozriete na príbeh Ilse Wagnerovej, je rovnako desivý a strašidelný ako príbeh akéhokoľvek iného človeka za vojny, "uviedol Richard Grootbod, spoluautor podcastu Weggegumd (Vymazané) o Ilseinom živote.
Deportácie židov
"Je to jednoducho o dievčati, ktorého meno sa objavilo v slávnom denníku. Ale my sme zistili, že je to príbeh sám o sebe, "dodala Patty-lou Middel-leenheerová, spoluautorka podcastu.
Počas druhej svetovej vojny bolo deportovaných približne 107-tisíc holandských Židov a 102-tisíc ich bolo zabitých, čo predstavuje približne 75 percent predvojnovej židovskej populácie krajiny.
"Stolpersteine" čiže kamene zmiznutých sú pamätné dlažobné kocky s mosadzným povrchom, ktoré sa nachádzajú po celej Európe vrátane Česka a menovite uctievajú obete holokaustu. "V židovskej tradícii sa hovorí, že kým spomíname meno, ten človek je stále s nami," vysvetlila Janny van der Molenová, holandská spisovateľka a autorka detskej knihy o priateľoch Anny Frankovej.
Jej kniha vnukla Grootbodovi a Middel-Leenherovej nápad začať pátrať po Ilse Wagnerovej, pretože autorka mala v tom čase len útržky informácií. "Je pre mňa veľmi zvláštne, že toto hľadanie môžeme ukončiť tým, že ho pomenujeme po nej," uzavrela van der Molenová.
Denník Anny Frankovej obsahuje spomienky, úvahy, nenaplnené túžby i každodenné zážitky dievčaťa. Bol preložený do viac ako 70 jazykov a predalo sa ho vyše 30 miliónov kusov. Prvé vydanie zabezpečil po vojne Annin otec, jediný preživší člen rodiny. Denník inšpiroval tiež rad divadelných hier a filmov.